WIM w Centrum Nauki Kopernik
Wojskowy Instytut Medyczny był patronem merytorycznym medycznej części wystawy „Powietrze - więcej niż nic” w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Podczas zorganizowanego w ramach wystawy wieczoru dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM wygłosił wykład o negatywnym wpływie smogu na nasze zdrowie i wziął udział w debacie o smogu w Warszawie. Dzięki WIM zwiedzający mogli też bezpłatnie wykonać badania spirometryczne.
Powietrze jest wszędzie wokół nas. Nie możemy go zobaczyć, ale odbieramy jego obecność za pomocą innych zmysłów. Czujemy powiew wiatru, zmiany temperatury, zapachy, słyszymy dźwięki. Powietrze – bardzo dosłownie – trzyma nas przy życiu. Tej tematyce poświęcona jest wystawa tematyczna „Powietrze - więcej niż nic” zorganizowana w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Patronem merytorycznym części medycznej ekspozycji był Wojskowy Instytut Medyczny.
W ramach zorganizowanego w ramach wystawy wieczoru dla dorosłych „Do utraty tchu”, 25 stycznia dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM wygłosił wykład „Smog – choroba wisi w powietrzu” o negatywnym wpływie smogu na nasze zdrowie.
- Podkreśliłem, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem jest silnym czynnikiem ryzyka rozwoju chorób cywilizacyjnych. Największym problemem dla jakości powietrza w naszym kraju jest nadmierne stężenie pyłu zawieszonego (PM10 i PM2,5) oraz benzo(a)pirenu. Wywołuje i nasila ono choroby płuc (POCHP, astmę, nowotwory) i układu krążenia (zawały serca, zaburzenia rytmu serca i udary mózgu) - mówi dr n. med. Piotr Dąbrowiecki.
Jak tłumaczył lekarz podczas wykładu, znaczna część populacji polskich miast jest wyeksponowana na stężenia zanieczyszczeń pyłowych powyżej poziomów dopuszczalnych. To skutkuje utrzymywaniem się wysokich, a nawet rosnących wskaźników umieralności z powodu chorób krążeniowo-oddechowych, choroby niedokrwiennej serca czy nowotworu płuca.
Po wykładzie dr n. med. Dąbrowiecki uczestniczył w debacie „Warszawa bez smogu – realna szansa czy pobożne życzenie”. Wspólnie z przedstawicielami: Centrum Zrównoważonego Transportu, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Stowarzyszenia Warszawski Alarm Smogowy, dyskutowano o zanieczyszczeniu powietrza w stolicy i zagrożeniach, jakie niesie. - Zastanawialiśmy się, jak można zmienić obecny nadmiar zanieczyszczeń powietrza w stolicy, czy maski antysmogowe to moda czy konieczność, czy oczyszczacze powietrza poprawiają sytuacje oraz czy uchwały antysmogowe przyniosą wymierne efekty – wylicza lekarz. Debatę prowadziła Anna Gajer, doktorantka z Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej.
Dodatkową atrakcją dla zwiedzających była możliwość wykonania, dzięki WIM, bezpłatnego badania spirometrycznego oceniającego stan układu oddechowego. W ramach akcji „Sprawdź czy smog nie uszkodził twoich płuc” dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski, prof. nadzw. WIM oraz piel. Katarzyna Mirkowska z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii wykonywali badania, a następnie konsultowali ich wyniki. Kilka osób zostało zaproszone do dalszych badań w WIM.