Wicepremier Beata Szydło wręczyła nagrody „Animus Fortis”
Wicepremier Beata Szydło wręczyła nagrody „Animus Fortis” (Mężny Duch), która honoruje osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany i kształtowanie wizerunku ratownictwa medycznego. Inicjatorem wyróżnień, które honorowym patronatem objęła Beata Szydło, jest Wojskowy Instytut Medyczny. W skład kapituły weszli przedstawiciele m.in. premiera, ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra zdrowia.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w czasie III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress) w Katowicach. Nagrody są przyznawane w dwóch kategoriach – dla ratownika za osobiste męstwo w czasie akcji oraz dla przedstawiciela instytucji, która znacząco przyczyniła się do wdrożenia zmian pozwalających skuteczniej ratować ludzkie życie. Osoby i instytucje nominowała do nagrody Kapituła składająca się z przedstawicieli, m.in. premiera, ministra obrony narodowej, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz ministra zdrowia.
W kategorii indywidualnej zwyciężyła por. dr n. o zdr. Anita Podlasin, oficer Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi. Por. Podlasin służyła jako ratownik na XII zmianie polskiego kontyngentu w Afganistanie, jest instruktorem TCCC - Taktycznej Pomocy Rannym Na Polu Walki, a od 2007 roku także ratownikiem medycznym w Systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego w Zespołach Wyjazdowych. Korzystając ze swojego doświadczenia opracowuje kursy, na których szkolą się wojskowi medycy. Jest też autorką publikacji naukowych na temat medycyny pola walki, w tym podręcznika „Taktyczne Ratownictwo Medyczne”.
Kapituła postanowiła przyznać także wyróżnienie – dyplom honorowy - w kategorii indywidualnej dla podkom. mgr. Sławomira Butkiewicza, eksperta Wydziału Szkolenia Bojowego i Koordynacji Biura Operacji Antyterrorystycznych Komendy Głównej Policji. Podkom. Butkiewicz odpowiada w BOA za szkolenie w zakresie ratownictwa medycznego i medycyny taktycznej. Od 10 lat jako również ratownikiem medycznym w zespole wyjazdowym Pogotowia Ratunkowego. Jest też wykładowcą m.in. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie prowadzi zajęcia z pierwszej pomocy. Współtworzy także zawody z zakresu medycyny taktycznej TCCC Paramedyk.
W kategorii instytucjonalnej nagrodę „Animus Fortis” zdobyło Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe działające od 1999 roku na Zalewie Zegrzyńskim. W 2002 roku z ich inicjatywy rozpoczęła działalność pierwsza w Polsce „Pływająca Karetka Pogotowia Ratunkowego", a rok później powstała Grupa Ratowniczo-Poszukiwawcza Legionowskiego WOPR. Grupa działa cały rok zajmując się m.in. ratownictwem medycznym, lodowym i poszukiwaniami podwodnymi, a także organizacją szkoleń ratowników wodnych oraz z pierwszej pomocy. Latem Legionowski WOPR udziela pomocy ok. 200 osobom, biorąc udział w ponad 150 akcjach ratowniczych, organizują także spotkania z młodzieżą ucząc bezpiecznego wypoczynku na wodzie.
Podczas uroczystości wicepremier Szydło podkreśliła, że nagrody wskazują na to, co jest najistotniejsze w zapewnianiu bezpieczeństwa innym, czyli poświęcenie i gotowość do niesienia pomocy. Bycie zawsze wtedy, kiedy ludzie tej pomocy potrzebują, to jest sens działań, które państwo na co dzień podejmujecie – zwróciła się do zgromadzonych. Wyraziła również uznanie, że uhonorowanie odbywa się podczas tak szczególnego wydarzenia jak Kongres Wyzwań Medycznych, na którym dyskutowane są najważniejsze kwestie dotyczące zdrowia, a uczestnikami są „ci wszyscy, którzy swoimi działaniami i decyzjami mogą powodować, że rynek zdrowia będzie się poprawiał”.
Beata Szydło wyraziła nadzieje, że dyskusje podczas Kongresu będą odbywać się wokół kwestii większej dostępności do rynku zdrowia, czyli tego czego oczekują obywatele, a także skuteczniejszej wszechstronnej pomocy medycznej. Zaznaczyła, że zdrowie jest jednym z tematów priorytetowych, nad którym również pracować będzie Komitet Społeczny Rady Ministrów. Reformy, które zostały już wprowadzone, m.in. zwiększenie nakładów na służbę zdrowia w czasie ostatnich dwóch lat, są podkreśleniem tego jaka jest waga problemu i wyzwań, które przed nami stoją – podkreśliła wicepremier.
Gratulując zgromadzonym życzyła, aby ich służba i działalność przebiegały w taki sposób, który nie tylko daje osobistą satysfakcję z pełnionej misji, ale również oddaje nieocenioną wdzięczność.
- Ustanawiając nagrodę „Animus Fortis” chcieliśmy uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych. Nagroda ma nawiązywać do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego nagrodą jest miniatura Pomnika sanitariusza. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Projekt monumentu zamówiono u jednego z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy Edwarda Wittiga. Jego dziełem jest m.in. warszawski pomnik Lotnika. Rzeźbiarz zaprojektował monument przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym podtrzymującym za ramiona rannego żołnierza. Środki na budowę pomnika zbierano w całej Polsce w ramach dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Powstał gipsowy model obelisku, a w 1937 roku rozpoczęto prace nad jego odlewem z brązu. Niestety prace nad monumentem przerwała II wojna światowa i pomnik nie powstał – mówił gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego i przewodniczący kapituły nagrody.
Kongres Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach to forum na którym już po raz trzeci spotkali się wybitni specjaliści reprezentujący kilkanaście dyscyplin medycznych, a także przedstawiciele świata nauki, gospodarki, biznesu, finansów, rynku ubezpieczeniowego, organizacji pozarządowych, polityki, administracji państwowej i samorządowej oraz mediów.
Dowiedz się więcej o nagrodzie „Animus Fortis”
Przeczytaj komunikat Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Fot. Piotr Tracz