Współpraca dla ratowania życia
Współdziałanie zespołów z różnych dziedzin ratownictwa i medycyny było tematem IV Interdyscyplinarnej Konferencji Środowisk Medycznych w Białobrzegach. Obrady zorganizowane przez Wojskowy Instytut Medyczny zgromadziły ok. 100 osób ze służb ratownictwa medycznego, policji i wojska. W pierwszym dniu obrad wzięła udział wicepremier Beata Szydło, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów.
- IV Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych jest przykładem tego, że można pomiędzy różnymi służbami, resortami współpracować po to, aby zwiększać bezpieczeństwo", mówiła wicepremier Beata Szydło, szefowa Komitetu Społecznego Rady Ministrów, podczas pierwszego dnia konferencji odbywającej się 11-13 czerwca w Białobrzegach nad Jeziorem Zegrzyńskim. Głównym organizatorem trzydniowych obrad był Wojskowy Instytut Medyczny z Warszawy.
Wicepremier zapowiedziała, że Komitet Społeczny opracowuje informacje na temat bezpieczeństwa. - Przygotowujemy międzyresortową informację na temat tego, jak przygotowane są poszczególne służby do wakacji - mówiła. Podkreśliła jednocześnie, że należy szczególną uwagę zwracać na bezpieczeństwo dzieci. – Niech zbliżające się wakacje będą bezpieczne - zaapelowała.
Wicepremier Szydło wzięła także udział w zajęciach dla dzieci dotyczących udzielania pierwszej pomocy. - Cieszę się, że dzieci mogą się nauczyć, jak udzielić pomocy oraz jak unikać niebezpiecznych wydarzeń – zaznaczyła Beata Szydło. Także gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM podkreślił, że każdy przeszkolony człowiek, nawet młody, posiadający umiejętności zachowania się w sytuacjach szczególnych, gwarantuje większe bezpieczeństwo sobie i osobom dookoła.
Tematem przewodnim IV Interdyscyplinarna Konferencja Środowisk Medycznych było współdziałanie zespołów z różnych dziedzin ratownictwa i medycyny. - Działania w sytuacjach kryzysowych wymagają najwyższej formy współpracy jednostek ratowniczych oraz środowiska lekarskiego. W takim momencie gwarantem dobrej opieki nad chorym jest interdyscyplinarność czyli umiejętność współpracy służb medycznych: lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i innych organizacji zajmujących się ratownictwem. Budując tę interdyscyplinarność warto też korzystać z doświadczeń WIM, w którym działa największe w Polsce Centrum Urazowe”, mówił gen. Grzegorz Gielerak.
W spotkaniu w Białobrzegach wzięło udział ok. 100 osób z różnych służb ratownictwa medycznego, policji, wojska, jak również osób cywilnych. W gronie lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych i innych organizacji zajmujących się ratownictwem rozmawiano o jakości współpracy i najefektywniejszym ratowaniu życia. Po raz pierwszy w konferencji uczestniczyła też młodzież z pobliskich szkół, która mogła zapoznać się z techniką udzielania pierwszej pomocy.
Pierwszego dnia obrad wykład inauguracyjny wygłosił gen. Grzegorz Gielerak. Kolejne dwa dni przeznaczono na wykłady oraz rozbudowaną część warsztatową, w tym wspólne ćwiczenia. Podczas sesji poświęconej sytuacjom szczególnym w stanach zagrożenia życia, której przewodniczyli ppłk dr hab. n. med. Paweł Krzesiński z WIM i dr hab. n. med. Maciej Sterliński, prof. nadzw. Instytutu Kardiologii, mówiono o hipotermii terapeutycznej (ppłk dr n. med. Robert Ryczek, WIM), zaburzeniach rytmu serca (dr Sterliński), zastosowaniu oksygenacji hiperbarycznej w leczeniu krytycznie chorych (dr n med. Jacek Siewiera, WIM), zadaniach zespołu poresuscytacyjneo (dr n. med. Katarzyna Czerwińska-Jelonkiewicz, WIM) oraz zastosowaniu heparyny drobnocząsteczkowej (prof. dr hab. Marek Droździk, Pomorski Uniwersytet Medyczny).
Z kolei „Pierwsze 48 godzin” to temat sesji pod przewodnictwem dr n. med. Katarzyny Piotrowicz, WIM. Podczas jej trwania przedstawiono tematy: trauma - pierwsze 48 godzin (dr hab. n. med. Radosław Tworus, WIM), mechanizmy obronne - sprzymierzeniec czy wróg (dr Piotrowicz), komunikowanie się w sytuacji zagrożenia (prof. zw. dr hab. Jacek Dąbała, Katolicki Uniwersytet Lubelski) oraz prawa pacjenta i obowiązki lekarza (dr n. med. Jacek Siewiera, WIM).
Natomiast na sesje poświęconą symulacji w medycynie i prowadzoną przez ppłk dr n. med. Krzysztofa Karwana z WIM złożyły się zagadnienia: nowy model doskonalenia zawodowego - wstęp do symulacji medycznej (dr Karwan), narzędzia symulacji w kształceniu personelu medycznego (mgr Szymon Rokicki, WIM), debriefing i feedback (mgr Łukasz Bilski, WIM) i symulacja medyczna wysokiej wierności w doświadczeniach Oddział Medycyny Pola Walki i Symulacji Medycznej WIM (mgr Paweł Wiktorzak, WIM).
Oprócz wykładów można było wziąć także udział w panelach dyskusyjnych oraz sesjach warsztatowych. Jedną z nich przeznaczono na omówienie współpracy służb podczas ratowania poszkodowanych. Mówiono o głównych zadaniach Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (Krzysztof Jaworski, WOPR Legionowo), przedstawiono rolę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, zadania jednostki GROM w zapobieganiu i zwalczaniu terroryzmu, a Departament Wsparcia Biznesowego Polkomtel zaprezentował Zintegrowany System Ratownictwa i numery ratunkowe w górach i nad wodą.
W trakcie kolejnej sesji poświęconej wykorzystaniu symulacji medycznej w doskonaleniu zawodowym kadr medycznych, można było obejrzeć symulatory i pokazy praktyczne przygotowane przez zespół OMPWiSM WIM. Uczestnicy konferencji mogli też m.in. wziąć udział w pokazie użycia podręcznego sprzętu ratownictwa wodnego przez zespoły Państwowego Ratownictwa Medycznego, symulacji reanimacji poszkodowanego wydobytego spod wody i posłuchać o skutecznej płynoterapii (dr Paweł Węgrzyn, Polskie Towarzystwo Farmakologii Klinicznej i Terapii).
Jak podkreślali organizatorzy, takie spotkania pozwalają uczestnikom spojrzeć na zakres swoich działań w sposób całościowy i jeszcze bardziej ułatwić im współdziałanie w sytuacjach kryzysowych. Owocem konferencji była wymiana doświadczeń i dyskusje, które wniosą wkład w usprawnienie systemu ratownictwa medycznego i tym samym podniosą poczucie bezpieczeństwa społeczeństwa.
Fot. Piotr Tracz