Naukowcy z WIM na Szczycie Klimatycznym w Katowicach
Trwający Szczyt Klimatyczny COP24 w Katowicach to najważniejsze tegoroczne wydarzenie dotyczące zmiany klimatu i przyszłości zdrowia publicznego mieszkańców wszystkich krajów świata. 8 grudnia odbył się „Dzień Zdrowa i Klimatu na COP24”. Aktywnie uczestniczył w nim dr med. Piotr Dąbrowiecki, który jest członkiem zespołu doradczego przy Ministrze Zdrowia do spraw wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie.
W trakcie sesji „Zmiana klimatu i zdrowie. Wyzwania dla sektora zdrowia w Polsce” lekarz z WIM przedstawił wykład na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na rozwój i zaostrzenia astmy oskrzelowej. Badania prezentowane przez dr. Dąbrowieckiego z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM to owoc wspólnej pracy naukowców z WIM oraz Politechniki Warszawskiej odbywających się pod opieką prof. WIM Andrzeja Chciałowskiego.
Analizie poddano dane z Narodowego Funduszu Zdrowia oceniając związek między poziomem zanieczyszczeń obecnych w Warszawie w latach 2015-2017 a ostrymi incydentami oddechowymi (nasilona duszność) zmuszającymi chorych do korzystania z pomocy doraźnej i hospitalizacji. Badania naukowców z WIM udowodniły że istnieje istotna statystycznie zależność pomiędzy incydentami smogowymi a występowaniem ostrych objawów ze strony układu oddechowego (kaszel, duszności), powodujących zwiększoną ilość zgłoszeń do SOR oraz hospitalizacji z powodu astmy. Jednoczasowe występowanie kilku zanieczyszczeń powietrza (PM,C6H6,N02,O3, So2) w szczególny sposób przyczynia się do wzrostu ilości osób zgłaszających się do szpitali z dusznością i kaszlem.
Dr Piotr Dąbrowiecki na konferencji COP.
Spotkanie poświęcone zmianom klimatu i zdrowiu otworzyła dr Maria Neira - dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego, Środowiska i Determinantów Społecznych Światowej Organizacji Zdrowia WHO. W konferencji uczestniczył także Jacek Kozakiewicz - wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, członek Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich, przedstawiając założenia programu The Lancet Countdown 2018, określającego rolę lekarzy w promowaniu idei oddychania czystym powietrzem i pomocy środowisk medycznych w walce ze zmianami klimatu na ziemi, a także prof. dr hab. med. Wojciech Hanke - Krajowy Konsultant Zdrowia Środowiskowego z Instytut Medycyny Pracy w Łodzi opisując dotychczasowe efekty zaangażowania ekspertów zdrowia publicznego w walkę o zdrowe środowisko w Polsce.