Nagrody „Animus Fortis” przyznane!
Krzysztof Wiśniewski z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy, dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz płk dr n. med. Robert Ryczek z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie zostali tegorocznymi lauretatami nagrody “Animus Fortis” (Mężny Duch). Uroczystość wręczenia była częścią Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, który dziś zakończył się w Katowicach.
- Ustanawiając nagrodę chcieliśmy uhonorować osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych. W ubiegłym roku pani premier Beata Szydło objęła honorowy patronat nad naszą nagrodą. Patronuje mu nadal jako Wiceprezes Rady Ministrów. Dzięki niej w kapitule nagrody zasiedli przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministra Obrony Narodowej, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministra Zdrowia. Dlatego w kapitule udało się zgromadzić przedstawicieli ministerstw, w których działają służby ratownicze, mamy szansę, aby „Animus Fortis” z czasem stała się prestiżową, ponadresortową nagrodą – wyjaśniał gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak dyrektor WIM i przewodniczący kapituły nagrody.
Laureaci wspólnie z gen. prof. Grzegorzem Gielerakiem i red. Wojciechem Kutą. List od wicepremier Beaty Szydło odczytuje Jarosław Rybak.Patronat prasowy nad nagrodą objął „Rynek Zdrowia”. Jego redaktor naczelny - Wojciech Kuta – wspólnie z gen. prof. Grzegorzem Gielerakiem wręczali nagrody.
Przyznano jedno wyróżnienie oraz dwie nagrody w dwóch kategoriach: za indywidualne, osobiste czyny wykraczające poza obowiązki służbowe oraz zespołowe, dla instytucji szczególnie wpisujących się w ideę nagrody.
Przeczytaj list wicepremier Beaty Szydło skierowany do uczestników uroczystości.
W kategorii instytucjonalnej nagrodę „Animus Fortis” otrzymał Krzysztof Wiśniewski – kierownik Działu Usług Medycznych i Szkoleń Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Bydgoszczy. To ratownik medyczny, specjalista pielęgniarstwa ratunkowego, instruktor ratownictwa medycznego, wykładowca akademicki. Współautor filmów szkoleniowych z zakresu pierwszej pomocy.
- Kapituła doceniła dorobek naukowy oraz działalność edukacyjną Laureata. Jest on autorem lub współautorem wielu publikacji, w tym broszury popularyzującej wiedzę z zakresu pierwszej pomocy oraz darmowej aplikacji mobilnej poświęconej tejże tematyce. Uznanie Kapituły zdobyła także inicjatywa walki z agresją, z jaką spotykają się zespoły ratownictwa medycznego. Laureat nagłaśnia takie przypadki i organizuje szkolenia z samoobrony i przymusu bezpośredniego dla ratowników medycznych. Między innymi dzięki jego staraniom wydano wytyczne dla prokuratorów odnośnie do postępowania z agresorami w stosunku do medyków – mówił gen. Grzegorz Gielerak.
Nagrodę odbiera Krzysztof Wiśniewski.
W kategorii indywidualnej statuetkę otrzymał dr n. med. Tomasz Męcik-Kronenberg ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. To lekarz, naukowiec, dydaktyk, autor publikacji naukowych. Organizator wielu akcji edukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa i ratownictwa medycznego.
- Kapituła doceniła nie tylko jego osiągnięcia na gruncie zawodowym i naukowym, lecz także osobiste męstwo, którym wykazywał jako członek specjalistycznych grup ratowniczo-poszukiwawczych. Uznanie Kapituły zdobyła także niezwykła determinacja i profesjonalizm podczas szeregu akcjach ratowniczych, w których brał udział – między innymi podczas największych tragedii, do jakich doszło w Polsce w ostatnich latach. Laureat niósł pomoc po zderzeniu pociągów pod Szczekocinami, a także po zawaleniu kamienic w Sosnowcu czy w Świebodzicach – wyjaśniał przewodniczący Kapituły.
Statuetka dla dr. n. med. Tomasza Męcik-Kronenberga.
Wyróżniony dyplomem honorowym w konkursie „Animus Fortis” został płk dr n. med. Robert Ryczek z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. To lekarz, uczestnik akcji humanitarnej „Kardiolog w Afryce”. Współtwórca systemu konsultacji telemedycznych w Tanzanii.
- Kapituła doceniła wyjątkowe zaangażowanie w charytatywne niesie pomocy potrzebującym mieszkańcom Afryki. Nie tylko konsultował pacjentów w ramach cyklicznej akcji „Kardiolog w Afryce”, lecz także edukował tamtejszy personel w zakresie diagnostyki i leczenia schorzeń układu krążenia. Służył także eksperckim wsparciem w czasie wyjazdów minister Beaty Kempy (dodać wypada, że pani minister była autorem wniosku o nagrodę), odpowiadającej w rządzie za pomoc uchodźcom. Uznanie Kapituły zdobyły również opracowania, które stały się podstawą do przygotowania polskich projektów medycznej pomocy humanitarnej dla m.in. Ugandy – powiedział gen. Gielerak.
Dyplom honorowy otrzymał płk dr n. med. Robert Ryczek.
„Animus Fortis” ma nawiązywać do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego nagrodą jest miniatura „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. bryg. dr n. med. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej funkcjonującej na terenie Zamku Ujazdowskiego w Warszawie oraz gen. bryg. dr n. med. Stanisław Roupert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych
Projekt monumentu zamówiono u jednego z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy Edwarda Wittiga, profesora krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jego dziełem jest m.in. warszawski pomnik „Lotnika”. Rzeźbiarz zaprojektował monument przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym podtrzymującym za ramiona rannego żołnierza. Środki na budowę pomnika zbierano w całej Polsce w ramach dobrowolnych składek medyków cywilnych i wojskowych. Powstał gipsowy model obelisku, a w 1937 roku rozpoczęto prace nad jego odlewem z brązu. Niestety prace nad monumentem przerwała II wojna światowa i pomnik nie powstał.
Statuetki „Animus Fortis”.
Zdjęcia: Rafał Klimkiewicz / Edytor.net