Prof. Rękas: Pacjent sam sprawdzi, gdzie dobrze leczą
Już w lipcu Narodowy Fundusz Zdrowia zamierza uruchomić serwis internetowy udostępniający pacjentom informacje na temat jakości leczenia w poszczególnych szpitalach. Na początek dostępne będą dane dotyczące m. in. zabiegów okulistycznych. Płk prof. Marek Rękas – kierownik Kliniki Okulistyki WIM oraz konsultant krajowy w dziedzinie okulistyki bardzo pozytywnie ocenia te zmiany. Jak na tym skorzystają pacjenci?
W pierwszym etapie dane gromadzone w portalu będą dotyczyły leczenia zaćmy. Chodzi m.in. o liczby hospitalizacji u danego świadczeniodawcy oraz odsetka zabiegów jednodniowych, odsetka hospitalizacji z pęknięciem torebki tylnej, które jest najczęstszym powikłaniem śródoperacyjnym, odsetka hospitalizacji, po których nastąpiło pogorszenie ostrości wzroku, a także odsetka hospitalizacji, po których nastąpiło zapalenie wnętrza gałki ocznej.
Płk. prof. dr hab. n. med. Marek Rękas jest orędownikiem projakościowych zmian. W rozmowie z red. Jerzym Dziekońskim z portalu „Medycyna Praktyczna” wyjaśnia, że uruchomienie tego typu serwisu to pierwszy etap na drodze do premiowania najlepszych szpitali.
– Z jednej strony pacjenci będą mogli zobaczyć, gdzie jest najkrótsza kolejka, z drugiej zaś – gdzie wykonuje się najwięcej zabiegów jednodniowych i gdzie jest najmniej powikłań, co niewątpliwie będzie miało wpływ na ich indywidualne decyzję dotyczącego wyboru miejsca operacji. Kolejny ruch będzie należał do Ministerstwa Zdrowia, które będzie mogło zdecydować, czy i w jaki sposób premiować ośrodki, które pracują najlepiej – mówi Marek Rękas.
Profesor podaje za przykład stronę internetową, na której od kilku miesięcy pacjenci mają wgląd we wskaźniki dotyczące leczenia wysiękowej postaci AMD. Na podstawie zgromadzonych danych, ośrodki zajmujące się iniekcjami doszklistkowymi zostały podzielone na kategorie A, B i C.
– W grupach A i B, gdzie pacjenci są leczeni w prawidłowy sposób, można otworzyć rynek. Ośrodkom z grupy C należy zagwarantować okres na poprawę wskaźników, np. pół roku lub rok. Jeżeli po 1,5 roku sytuacja nie ulegnie zmianie, warto się zastanowić, czy należy kontraktować placówkę, w której pacjentów nie leczy się w prawidłowy sposób. Pieniądze powinny płynąć tam, gdzie społeczeństwo odnosi największe korzyści – tłumaczy prof. Marek Rękas.
– Podobnie może być właśnie w przypadku operacji zaćmy. Udostępnienie pacjentom informacji na temat jakości leczenia może być ku temu pierwszym krokiem – dodaje konsultant.
* * *
Powyższy materiał to fragment rozmowy prof. Marka Rękasa z red. Jerzym Dziekońskim. Pełna wersja znajduje się w portalu „Medycyna Praktyczna”, dostępnym dla osób związanych zawodowo z ochroną zdrowia:
https://www.mp.pl/okulistyka/aktualnosci/211730,szpitale-pokaza-jak-lecza