Medycyna nuklearna wydłuża życie
Schorzenia cywilizacyjne jak np. choroba wieńcowa czy nowotwory odpowiadają za około 80% zgonów. Badania diagnostyczne z użyciem pierwiastków promieniotwórczych pozwalają na wczesne wykrycie chorób oraz ocenę skuteczności już prowadzonej terapii. W Zakładzie Medycyny Nuklearnej WIM wykonujemy szeroki wachlarz badań z użyciem izotopów np. scyntygrafię serca w chorobie wieńcowej, kości w chorobie nowotworowej, scyntygrafię nerek, mózgu, scyntygrafię tarczycy w nadczynności i nowotworach.
Po podaniu pacjentom radioznacznika musimy wykryć, w którym miejscu zgromadził się radioznacznik w organizmie chorego. Do tego celu służą nam specjalne urządzenia – gammakamery. W konstrukcji gammakamer nastąpił bardzo duży postęp dzięki czemu nowoczesna diagnostyka izotopowa to przede wszystkim szybkość i precyzja w diagnozowaniu chorób oraz niskie narażenie pacjentów na promieniowanie jonizujące podkreśla ppłk dr n. med. Andrzej Mazurek Kierownik Pracowni Kontroli Jakości Radiofarmaceutyków. Doktor Mazurek specjalizuje się w medycynie i diagnostyce izotopowej od 10 lat a medycyna izotopowa zawsze była dla niego inspiracją do udoskonalania technik diagnostycznych. Dziś nastąpił znaczny postęp w diagnostyce z użyciem pierwiastków promieniotwórczych a Zakład Medycyny Nuklearnej Wojskowego Instytutu Medycznego wprowadza nowe rozwiązania i technologie by jak najlepiej świadczyć usługi medyczne przy jak najniższym narażeniu pacjenta.
Czym jest dziś nowoczesna medycyna i diagnostyka izotopowa?
Andrzej Mazurek: Diagnostyka izotopowa to dział medycyny nuklearnej zajmujący się diagnozowaniem chorób przy pomocy pierwiastków promieniotwórczych. W tej dziedzinie medycyny nastąpił bardzo duży postęp dzięki konstrukcji nowych urządzeń (gammakamer) oraz zastosowaniu nowych radioznaczników. Nowoczesna diagnostyka izotopowa to przede wszystkim szybkość i precyzja w diagnozowaniu oraz niskie narażenie pacjentów na promieniowanie jonizujące.
W ZMN rozwijacie i wprowadzacie nowe usługi medyczne odpowiadając na potrzeby pacjentów, jakie usługi medyczne w zakresie diagnostyki izotopowej są obecnie najbardziej pożądane?
Andrzej Mazurek: W obecnych czasach bardzo duży problem stanowią choroby cywilizacyjne odpowiadające za ok 80 % zgonów. Mam tutaj na myśli przede wszystkim chorobę niedokrwienną serca oraz nowotwory. Istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na badania diagnostyczne w tych dwóch grupach schorzeń. Badania diagnostyczne są niezbędne zarówno w celu wczesnego wykrywania choroby wieńcowej czy nowotworów jak i u pacjentów w trakcie leczenia celem oceny skuteczności terapii. Wszystko to ma na celu zmniejszenie liczby zgonów z powodu nowotworów czy choroby wieńcowej.
Jakie rodzaju badania i komu oferuje dziś Zakład Medycyny Nuklearnej?
Andrzej Mazurek: W Zakładzie Medycyny Nuklearnej wykonujemy wiele badań z zastosowaniem pierwiastków promieniotwórczych zarówno dla pacjentów ubezpieczonych w Narodowym Funduszu Zdrowia jak i pacjentów chcących wykonać badania prywatnie (komercyjnie). Wykonujemy badania izotopowe m. in chorób serca, płuc, nerek, tarczycy, badania w przebiegu różnych chorób nowotworowych. Nasze zalety to przede wszystkim nowoczesny sprzęt, krótki czas oczekiwania na badania, szybki opis badań.
Czy każdy chory posiadający skierowanie może zapisać się na badanie?
Andrzej Mazurek: Tak. Każdy pacjent posiadający skierowanie w ramach NFZ oraz pacjenci posiadający skierowanie z innego niż publiczny ośrodka medycznego.
Zakład Medycyny Nuklearnej WIM dbając o wysoką jakość badań i wysoką jakość obsługi pacjenta gwarantuje wysokie bezpieczeństwo, na czym ono polega?
Andrzej Mazurek: Dysponujemy nowoczesnym sprzętem (tzw. gammakamery), który posiada wszystkie wymagane prawem certyfikaty i pozwolenia na użytkowanie. Dysponujemy laboratorium kontroli jakości radiofarmaceutyków- radioznaczniki przed podaniem pacjentom przechodzą kontrolę jakości. Minimalizujemy narażenie pacjentów na promieniowanie jonizujące poprzez stosowanie urządzeń o wysokiej czułości (z tego powodu ograniczamy stosownie wysokich dawek/aktywności radiofarmaceutyków). Ponadto nasza specjalistyczna kadra stale podnosi swoje umiejętności również w ośrodkach zagranicznych. Dodatkowo nasz Zakład Medycyny Nuklearnej zlokalizowany jest w dużym wieloprofilowym szpitalu (Wojskowy Instytut Medyczny). W razie nagłego pogorszenia stanu, pacjent może czuć się bezpieczny -mamy możliwość udzielenia szybkiej pomocy m. in. w oddziałach kardiologii, kardiochirurgii, pulmonologii, nefrologii, chirurgii, neurochirurgii czy w nowoczesnym oddziale intensywnej opieki medycznej.
Posiadacie najnowocześniejszy sprzęt diagnostyczny zapewniający najwyższą precyzję badania przy użyciu niskiej dawki, dlaczego to jest tak ważne?
Andrzej Mazurek: Im niższa dawka/aktywność izotopu promieniotwórczego jaką otrzyma pacjent tym niższe jego narażenie na promieniowanie jonizujące. Od wielu lat próbuje się zmniejszyć narażenie pacjentów na promieniowanie podczas badań, niestety w przypadku klasycznych gammakamer obniżenie dawki izotopu promieniotwórczego np. o połowę wiązało się z pogorszeniem jakości badania. Przełom nastąpił, kiedy skonstruowano gammakamerę z zupełnie nowymi detektorami promieniowania (tzw. detektory CZT).
Jako pierwsi w Polsce Wojskowy Instytut Medyczny, którego częścią jest nasz Zakład zakupił tego typu urządzenie. Obecnie wykonujemy badania ukrwienia serca stosując dawki izotopu o połowę mniejsze a jakość badania pozostaje doskonała, ponadto skróciliśmy czas badania z 20 do 5 minut.
Zakład Medycyny Nuklearnej WIM jako jeden z nielicznych w Polsce, a jeden na Mazowszu wykonuje badania scyntygrafii wentylacyjnej płuc. Czym charakteryzuje się badanie i dlaczego wykonywane jest w tak niewielu ośrodkach?
Andrzej Mazurek: Rzeczywiście od wielu lat jako jedni z nielicznych w Polsce wykonujemy badanie wentylacyjne płuc z zastosowaniem radioznacznika Technegas. Badanie to w połączeniu z badaniem perfuzji płuc pozwala na wykluczenie lub potwierdzenie zatorowości płucnej- groźnej choroby mogącej prowadzić nawet do zgonu. Barierą w wykonywaniu tego badania jest prawdopodobnie cena samego urządzenia tzw. generatora Technegasu - niewiele ośrodków może pozwolić sobie na zakup tego sprzętu.
Oferujecie możliwość konsultacji i omówienie wyniku badania z lekarzem, czy pacjent musi długo oczekiwać na termin?
Andrzej Mazurek: Wyniki naszych badań staramy się opisywać w sposób jasny zarówno dla lekarza prowadzącego jak i dla pacjenta. Kiedy pacjent odbiera wynik w naszej rejestracji i ma jakieś pytania odnośnie wyniku badania to zwykle wątpliwości rozwiązujemy na bieżąco- lekarz podchodzi do pacjenta i wyjaśnia wynik badania.
Zdjęcia: Piotr Bławicki