WIM na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy
Już od kilku lat głos przedstawicieli WIM jest wyraźnie słyszalny w czasie Forum Ekonomicznego w Krynicy. To największe, w naszej części Europy, spotkanie przedstawicieli polityki, biznesu, samorządu oraz m.in. ekspertów zajmujących się ochroną zdrowia. W pierwszym dniu obrad Dyrektor WIM zabierze głos w czasie sesji otwierającej Forum Ochrony Zdrowia. Natomiast w trzecim odbędzie się panel zorganizowany z inicjatywy WIM.
Od lat jednym z kluczowych tematów dyskusji poruszanych podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy jest szeroko pojęta ochrona zdrowia. Temat jest tak obszerny i wielowątkowy, że organizatorzy wyodrębnili go jako osobne wydarzenie, czyli Forum Ochrony Zdrowia. W tym roku odbędzie się jego jubileuszowa, 10.edycja.
W czasie sesji otwierającej FOZ (we wtorek, 3 września od godz. 11:55 do 12:55) zaproszeni eksperci dyskutować będą m.in. o tym czy myśląc o zmianach w systemie opieki zdrowotnej, Polacy oczekują rewolucji czy ewolucji? Czy obecna organizacja ochrony zdrowia daje szanse na osiągnięcie celów zdrowotnych i społecznych? Jak powinien wyglądać skuteczny system ochrony zdrowia? Jakie jest miejsce świadczeniodawców publicznych i prywatnych w efektywnym systemie? Czy doczekamy się możliwości cywilizowanego (ubezpieczeniowego) dopłacania do lepszego standardu opieki zdrowotnej?
Oprócz gen. dyw. prof. Grzegorza Gieleraka, dyrektora WIM, panelistami będą:
* Anna Rulkiewicz, prezes zarządu grupy LUX MED,
* Rafał Holanowski, prezes zarządu Supra Brokers S.A.,
* Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego,
* Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta,
* Adam Niedzielski, p.o. prezesa, wiceprezes ds. operacyjnych Narodowego Funduszu Zdrowia,
* Jakub Szulc, ekspert EY.
Natomiast w czwartek, 5 września od godz. 14.25 do 15.25 odbędzie się panel zorganizowany z inicjatywy Dyrektora WIM. Eksperci mówić będą m.in. o tym, jakie są zależności między nakładami finansowymi a najważniejsze wyzwaniami zdrowotnymi w Polsce? Jak w NFZ zapewnić stabilność systemu i jego prognoz, w kontekście danych dotyczących struktury przychodów i kosztów? Jak wygląda harmonogram wyceny technologii i procedur medycznych realizowany przez AOTMiT? Jak zracjonalizować algorytm podziału środków finansowych pomiędzy oddziały wojewódzkie NFZ? Jak zorganizować skuteczny system ochrony zdrowia w tzw. terenie (pod kątem struktury organizacyjnej szpitali oraz przypisanych im funkcji opieki nad pacjentem). Jak poprzez nowe technologie i rozwiązania procesowe poprawić jakość, bezpieczeństwo i efektywność opieki zdrowia?
Oprócz Dyrektora WIM panelistami będą:
* Beata Ambroziewicz, prezes Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia”,
* Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
* Filip Nowak, dyrektor Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ,
* Roman Topór-Mądry, prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji
* Michał Kępowicz, dyrektor ds. relacji strategicznych Philips Healthcare na Polskę, Czechy i Kraje Bałtyckie.