Bezpłatna mammografia dla kobiet w wieku 50 - 69 lat
W WIM można wykonać bezpłatną mammografię w ramach programu wczesnego wykrywania raka piersi. To jeden z najczęstszych nowotworów, na które chorują i umierają Polki. Najwięcej zachorowań notuje się w województwach mazowieckim i śląskim. Dlatego w naszym regionie profilaktyka jest szczególnie ważna. Zadbaj o własne zdrowie - zbadaj się! Informację o programie przekaż dalej!
Badania wykonywane są codziennie w godzinach 8:00 - 14:30 w Pracowni Mammografii WIM (ul. Szaserów 128, budynek głowny, 3 piętro). Rejestracja osobiście w sekretariacie Pracowni lub telefonicznie pod numerami: 261-818-433 i 261-816-202 (wybierając numer nie dodajemy profiksu „22”).
Długość oczekiwania na badanie prowadzone w ramach programu profilaktycznego:
* w przypadku rejestracji telefonicznej - wizyta o ustalonym czasie;
* w przypadku rejestracji osobistej - czas oczekiwania zależy od aktualnej kolejki (zwykle oczekiwanie nie trwa dłużej, niż 2 godz.).
Badanie mammograficzne na najnowocześniejszym mammografie Senographe Pristina.
Jakie kobiety mogą skorzystać z programu?
Ponieważ to program profilaktyczny, mogą z niego skorzystać wyłącznie niektóre grupy pacjentów. Zostało to bardzo ściśle określone przez Ministerstwo Zdrowia. Program skierowany jest do kobiet, które:
* Są w wieku 50 – 69 lat.
* W ciągu ostatnich dwóch lat nie miały wykonywanej mammografii.
* W czasie dotychczasowych badań nie stwierdzono u nich zmiany nowotworowej piersi.
Gdzie będą badane?
Pracownia Mammografii jest częścią Centrum Diagnostyki i Leczenia Chorób Piersi WIM (Breast Unit). To pierwszy ośrodek na Mazowszu, który otrzymał certyfikat Międzynarodowego Towarzystwa Senologicznego (Senologic International Society - SIS). Akredytacja SIS gwarantuje najwyższe standardy leczenia chorych.
Badania profilaktyczne wykonywane są na najnowocześniejszym mammografie Senographe Pristina (widocznym na zdjęciach).
Badanie mammograficzne na najnowocześniejszym mammografie Senographe Pristina.
Czym jest rak piersi?
Z danych publikowanych w serwisie onkologicznym dla pacjentów i lekarzy ONKONET.PL wynika, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Liczba zachorowań przekroczyła 16.500 rocznie i wzrosła w ostatnich dwóch dekadach o około 10.000 zachorowań rocznie.
Największą zachorowalność notuje się u kobiet w wieku 55-65 lat, u młodszych jest ona znacznie mniejsza.
Pod względem zgonów, rak piersi od kilku lat również plasuje się w czołówce wśród nowotworów złośliwych: w 2012 r., jako drugi, po raku oskrzeli i płuca, wśród kobiet w Polsce.
Jeśli chodzi o rozmieszczenie geograficzne, najwięcej zachorowań i zgonów z powodu raka piersi notuje się w województwach mazowieckim i śląskim.
Fot. Joanna Kiczka / WIM