Umowa na budowę szpitala w Legionowie podpisana!
- Przed chwilą podpisana została umowa na budowę szpitala w Legionowie, a więc na realizację tego przedsięwzięcia, o którym w Legionowie mówiło się od wielu lat. Marzenia się spełniają. Żeby marzenia się spełniły musi być determinacja - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w WIM. Obiekt budowany jest dla wojska, ale będą z niego korzystać wszyscy mieszkańcy okolic Legionowa.
W środę, 2 października w siedzibie Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie szef MON wziął udział w uroczystości podpisania umowy na budowę nowego szpitala wojskowego w Legionowie. Podczas uroczystości minister przypomniał, że idea utworzenia lecznicy w Legionowie narodziła się w 1980 r., kiedy powstawała tam Solidarność.
W imieniu wykonawcy umowę podpisał Wojciech Trojanowski - członek zarządu firmy Strabag. Obok stoi inwestor - Dyrektor WIM.
- W 1980 roku powstawała w Legionowie Solidarność. Powstawała właśnie wokół idei budowy szpitala. To jedna z zasadniczych potrzeb dla mieszkańców Legionowa. Wówczas także dla części mieszkańców, którzy byli żołnierzami Wojska Polskiego. Ta idea nie została zrealizowana mimo wielu obietnic różnych władz (….) Rządy Prawa i Sprawiedliwości są gwarancją rozwoju, są gwarancją powstania szpitala w Legionowie. Bardzo się cieszę z tego, że przed chwilą umowa została podpisana. W ciągu dwóch lat w Legionowie powstanie szpital - powiedział szef MON.
Wojskowy szpital w Legionowie będzie oddziałem Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Szef MON zaznaczył, że placówka będzie otwarta dla wszystkich mieszkańców Legionowa i powiatu.
Wojciech Trojanowski, minister Mariusz Błaszczak i gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak po podpisaniu umowy.
W czasie uroczystości głos zabrał również gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak. Publikujemy pełne wystąpienie dyrektora WIM:
Szanowny Panie Ministrze, drodzy Państwo. Po blisko 60 latach od powstania Wojskowy Instytut Medyczny otworzy swoją nową lokalizację. To dla naszego instytutu mocny, długo oczekiwany impuls rozwojowy. To również znak czasu zmian zachodzących na rynku ochrony zdrowia w Polsce. Za pośrednictwem tej inwestycji nasze usługi dotrą do kolejnych grup pacjentów, a dzięki zaangażowaniu środków Ministerstwa Obrony Narodowej WIM dodatkowo powiększy swoje aktywa, wzmacniając zajmowaną od kilku lat pozycję lidera na krajowym rynku ochrony zdrowia.
Budowa szpitala w Legionowie zasługuje na miano ambitnego przedsięwzięcia realizowanego w dobie kluczowych, systemowych zmian w ochronie zdrowia. Od początku decyzję o inwestycji łączyły dwie rzeczy – potrzeby wojska oraz oczekiwania społeczne. Dziś jest ona dobrym przykładem tego w jaki sposób wojskowa służba zdrowia może pozytywnie zmieniać rzeczywistość rynku medycznego w Polsce. Budować korzyści dla rzeszy pacjentów, czerpiąc z najlepszych doświadczeń wojska. To również doskonały argument za tym, w jaki sposób sprawnie i optymalnie łączyć interes bezpieczeństwa państwa realizowany za pośrednictwem sił zbrojnych z nowoczesną opieką zdrowotną wykonywaną na rzecz lokalnej społeczności.
Szpital w Legionowie to nie tylko kolejna lokalizacja udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez WIM, ale także nowa formuła organizacji krajowego rynku zdrowia, z modelem ścisłej współpracy szpitala o najwyższym poziomie referencyjności z placówką niższego poziomu. W rzeczywistości najbardziej efektywny i praktyczny sposób wykorzystania posiadanych zasobów kadrowych, sprzętu medycznego, wiedzy i umiejętności.
Jako inwestor liczę na bardzo dobrą współpracę z wyłonionym w przetargu wykonawcą. Znana i szanowana marka na krajowym i międzynarodowym rynku budowlanym, także inwestycji medycznych – firma Strabag – jest gwarantem sprawnej realizacji tak ważnego dla sił zbrojnych i pacjentów przedsięwzięcia. Dziś naszym wspólnym, prawdziwym wyzwaniem, podobnie jak całego rynku ochrony zdrowia w Polsce, nie są finanse, czy prawo, ale dobra organizacja inwestycji, jej sprawne przeprowadzenie, a w dalszym etapie efektywne, twórcze z wojskowego i społecznego punktu widzenia wykorzystanie.
Szanowny Panie Ministrze, drodzy Państwo. Wierzę, że za dwa lata z sympatią będziemy wspominać dzisiejszy dzień, ciesząc oczy budynkiem nowoczesnego szpitala wojskowego w Legionowie. Bezcennej, niekomercyjnej inwestycji trwale wzmacniającej fundamenty bezpieczeństwa państwa i społeczeństwa.
W uroczystości wzięli udział m.in. młodzi lekarze odbywający staż w wojskowym szpitalu na Szaserów.
O szpitalu w Legionowie
Z inicjatywy ministra obrony narodowej, w Legionowie, powstanie nowoczesny szpital wojskowy. Będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego, mieszczącego się przy ul. Szaserów w Warszawie. Placówka zapewni rozszerzony dostęp do opieki medycznej dla mieszkańców Legionowa i regionu. Będzie służyć żołnierzom powstającej 18. Dywizji Zmechanizowanej, wojsk sojuszniczych oraz dwóch mazowieckich brygad obrony terytorialnej.
W nowym szpitalu będzie funkcjonować 6 oddziałów: kardiologiczny, chirurgiczny, intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, okulistyczny oraz ginekologiczno-położniczy. Planowane jest także utworzenie bloku operacyjnego, składającego się z 2 sal operacyjnych. Według założeń placówka będzie mogła hospitalizować jednocześnie około 90 pacjentów. Lekarze będą w nim dyżurowali 24 godziny na dobę.
Budynek szpitalny będzie liczył 5 kondygnacji naziemnych oraz parking podziemny. Zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie blisko 250 osób.