Zmiany kadrowe w Wojskowym Instytucie Medycznym
Na podstawie ustawy o instytutach badawczych pracę w Wojskowym Instytucie Medycznym zakończyli kierownicy: Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii, Kliniki Traumatologii i Ortopedii, Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej, Zakładu Medycyny Morskiej i hiperbarycznej. W ich miejsce zostali wyznaczeni nowi szefowie. Odchodzącym dziękujemy za lata pracy w szpitalu na Szaserów a ich następcom życzymy powodzenia na nowych stanowiskach.
Płk w st. spocz. prof. dr. hab. med. Krzysztofa Kwiatkowskiego, płk. rez. prof. dr. hab. n. med. Henryka Zielińskiego, prof. dr hab. n. med. Jerzego Kruszewskiego pożegnał dyrektor szpitala gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak. Odchodzących zastąpili, wyznaczeni przez Dyrektora WIM, dotychczasowi pracownicy klinik: dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski, ppłk. dr n. med. Piotr Cieślik oraz płk dr n. med. Tomasz Syryło.
Płk w st. spocz. prof. dr hab. med. Krzysztof Kwiatkowski;
Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej, którą ukończył w roku 1973. Jest specjalistą w zakresie ortopedii i traumatologii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w roku 1982, broniąc pracy „Złamania trzonu kości ramiennej – krytyczna analiza stosowanych metod leczenia i uzyskanych wyników”. W roku 1995 uzyskał stopień doktora habilitowanego za pracę „Ostre uszkodzenia więzadła krzyżowego przedniego, rozpoznawanie i wyniki leczenia”. W roku 2004 otrzymał tytuł naukowy profesora.
Jego zainteresowania naukowe skupiły się na zastosowaniu metod artroskopowych w leczeniu zmian śródstawowych kolana, barku i łokcia. Rozwinął metody operacyjnego leczenia złamań śródstawowych oraz protezoplastyk pierwotnych i rewizyjnych stawu biodrowego i kolanowego.
W roku 1974 pełnił służbę w wojskach pokojowych ONZ w Szpitalu Polowym Polskiej Wojskowej Jednostki Specjalnej w Egipcie. Od roku 1979, po zatrudnieniu w Szpitalu Wojskowym przy ulicy Szaserów, przeszedł drogą od asystenta do Kierownika Kliniki. W roku 1998 objął kierownictwo Kliniki Ortopedii a od 2007 kierował Kliniką Traumatologii i Ortopedii w „Szpitalu przy Szaserów”.
Uzyskał nagrody indywidualne Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Rektora Wojskowej Akademii Medycznej i Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego. W roku 2016 otrzymał zespołową nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi i odznaczeniami resortowymi.
Podziękowanie Dyrekcji WIM dla płk. rez. prof. dr hab. n. med. Henryka Zielińskiego
Płk. rez. prof. dr hab. n. med. Henryk Zieliński;
Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, którą ukończył w 1973 r. Jest specjalistą w zakresie urologii oraz chirurgii ogólnej Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 1988 r. broniąc pracy naukowej pt. „Miejscowa hipertermia mikrofalowa w leczeniu chorych z zaawansowanym rakiem stercza”. Stopień doktora habilitowanego nauk medycznych uzyskał w 1999 r. pracą naukową pt. „Rola embolizacji tętnicy nerkowej u chorych z rakiem nerki poddanych nefrektomii”. Tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego otrzymał w 2003 r, tytuł profesora zwyczajnego w 2011 r. W kręgu zainteresowań naukowych profesora zawsze miała miejsce urologia onkologiczna, a także techniki małoinwazyjne z zastosowaniem laserów.
Ze Szpitalem na Szaserów związany był od roku 1983, pracując na stanowiskach starszego asystenta, adiunkta, a w latach 2002 - 2019 na stanowisku Kierownika Kliniki Urologii Ogólnej, Czynnościowej i Onkologicznej.
Prof. dr hab. n. med. Henryk Zieliński jest Członkiem Honorowym Polskiego Towarzystwa Urologicznego. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Ciągle aktywnie działa w samorządzie lekarskim. W latach 1997-2001 był prezesem Woskowej Izby Lekarskiej, a w latach 1997-2018 Członkiem Naczelnej Rady Lekarskiej. Obecnie jest sędzią Naczelnego Sadu Lekarskiego.
W 2002 roku minister zdrowia powołał go na stanowisko konsultanta krajowego ds. alergologii, które piastował do 2014 roku.
Ze Szpitalem na Szaserów związany był od roku 1975: jako asystent, starszy asystent, adiunkt, docent II Kliniki Chorób Wewnętrznych. W latach 1992-2019 zajmował stanowisko kierownika Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii.
Notki biograficzne dotyczące nowych kierowników:
Dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski
Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalista chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii. W latach 2003 – 2017 członek Rady Naukowej WIM, od roku 2008 członek Komisji Bioetycznej WIM. W latach 2007- 2017. Z-ca Dyrektora WIM ds. Nauki.
Zainteresowania naukowe: diagnostyka mechanizmów alergii na jady owadów błonkoskrzydłych, pokrzywki i obrzęku naczynioruchowego, mechanizmów miejscowego procesu zapalnego chorób dolnych dróg oddechowych z wykorzystaniem metod endoskopowych, wpływ zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy oraz sercowo – naczyniowy, pneumonologia interwencyjna,
Ppłk. dr n. med. Piotr Cieślik
Absolwent Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. Specjalista Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu.
Od 2003 r. zatrudniony w Klinice Traumatologii i Ortopedii Wojskowego Instytutu Medycznego na kolejnych stanowiskach: asystent, starszy asystent, starszy specjalista.
Aktywny uczestnik kongresów i zjazdów naukowych, podczas których wygłosił kilkadziesiąt referatów. Prowadzi zajęcia dydaktyczne (ćwiczenia i wykłady) z zakresu ortopedii i traumatologii.
Zainteresowania naukowe: leczenie operacyjne złamań w obrębie narządu ruchu, protezoplastyka stawu biodrowego, kolanowego, chirurgia kręgosłupa.
Ppłk dr n. med. Tomasz Syryło
Absolwent studiów podyplomowych: „Zarządzanie i kierowanie podmiotami leczniczymi resortu obrony narodowej”. W kręgu jego zainteresowań szczególne miejsce zajmuje urologia onkologiczna, zabiegi laparoskopowe, endoskopowe i małoinwazyjne.