Zaproszenie na spotkanie naukowe w LOMTI
„Dialog pomiędzy krążącymi komórkami nowotworowymi a mikrośrodowiskiem w raku piersi” to tytuł wykładu dr hab. Anny Żaczek, kierownika Zakładu Onkologii Translacyjnej z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Wykład zostanie wygłoszony 5 lutego (środa) o godz. 13:00 w Auli Wykładowej Budynku Radioterapii (budynek nr 33, III piętro, sala 345).
Streszczenie wykładu dr hab. Anny Żaczek:
Komórki zrębu uważane są za kluczowe dla rozwoju guza, rozsiewu komórek nowotworowych i formowania przerzutów. Między innymi przyczyniają się one do plastyczności fenotypowej komórek nowotworowych, która definiowana jest jako możliwość zmiany fenotypu i płynnego przełączania pomiędzy dwoma programami: przemiany epitelialno-mezenchymalnej (EMT, ang. epithelial-mesenchymal transition) oraz procesu odwrotnego tj. przemiany mezenchymalno-epitelialnej (MET, ang. mesenchymal-epithelial transition). W świetle najnowszej wiedzy plastyczność komórek nowotworowych wydaje się mieć zasadnicze znaczenie dla efektywności procesu przerzutowania. Wpływ mikrośrodowiska na plastyczność fenotypową krążących komórek nowotworowych (CTCs, ang. circulating tumor cells), które są bezpośrednimi mediatorami przerzutowania, jest wciąż mało znany.
Dotychczas uzyskane, nie tylko przez nasz zespół wyniki, wskazują na szczególną agresywność CTCs o fenotypie mezenchymalnym. Ich obecność u chorych na operacyjnego raka piersi była niezależnym niekorzystnym czynnikiem rokowniczym. Obecnie prowadzone badania stawiają sobie za cel identyfikację w mikrośrodowisku otaczającym komórki nowotworowe w różnych kompartmentach (w guzie pierwotnym, przerzutach do węzłów chłonnych, krwi obwodowej) czynników molekularnych związanych z rozsiewem choroby, mierzonym obecnością mezenchymalnych CTCs.
Ocena wzajemnego oddziaływania CTCs z mikrośrodowiskiem może potencjalnie zdefiniować chorych o najwyższym ryzyku progresji choroby i przyczynić się do lepszego zrozumienia złożonej sieci elementów środowiskowych wspierających proces przerzutowania.
Dr hab. Anna Żaczek
To profesor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, kierownik Zakładu Onkologii Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii. Absolwentka Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii oraz Studium Medycyny Molekularnej w Warszawie. Doktorat w dziedzinie nauk biologicznych, habilitacja w dziedzinie nauk medycznych. Kierownik i wykonawca kilkunastu projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych. Autorka ponad 100 prac i doniesień naukowych, recenzent w czasopismach z listy filadelfijskiej, promotor 15 prac magisterskich i 4 doktorskich. Stypendystka programu TOP500 Innovators: Science Management Commercialization, w ramach którego odbywała staż na Uniwersytecie Stanforda (2013). Absolwentka rocznego stażu w programie StarShip pod auspicjami EIT Health, prowadzonego jest University of Coimbra, IESE Business School i Royal Institute of Technology (KTH)(2017). Mentorka w programie Fundacji Perspektywy Girls Go Start Up Academy oraz programie TOP Minds Stowarzyszenia Top 500 Innovators i Polsko-Amerykańskiej Komisji Fulbrighta. Głównym przedmiotem jej zainteresowań naukowych jest biologia i diagnostyka molekularna chorób nowotworowych, szczególnie w kontekście płynnych biopsji i oznaczania w nich krążących komórek nowotworowych.
Organizatorem cyklu spotkań naukowych jest Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych (LOMTI) WIM.