Zaproszenie na spotkanie naukowe w LOMTI
„Neuropatie jelitowe indukowane chemioterapią i ich wpływ na funkcje motoryczne żołądkowo-jelitowe” - to tytuł wykładu prof. Raquel Abalo Delgado z Uniwersytetu Króla Juana Carlosa w Madrycie. Zostanie on wygłoszony w czasie seminarium organizowanego przez Laboratorium Onkologii Molekularnej i Terapii Innowacyjnych WIM, 25 lutego (wtorek) o godz. 13:00 w auli Budynku Radioterapii (III piętro, sala 345).
Streszczenie wykładu prof. Raquel Abalo Delgado:
Neuropatie jelitowe indukowane chemioterapią i ich wpływ na funkcje motoryczne żołądkowo –jelitowe (Chemotherapy-induced enteric neuropathies and their impact on gastrointestinal motor function):
Chemioterapia nowotworów jest powiązana z licznymi skutkami ubocznymi, których obawiają się zarówno pacjenci jak i lekarze. Większość standardowych leków przeciwnowotworowych działa nie tylko na komórki nowotworowe, ale również zdrowe, szybko dzielące się komórki, prowadząc do typowych objawów (anemia, biegunki, utrata włosów…), podczas gdy inne leki dają szczególnie niepożądane efekty uboczne (kardiotoksyczność, nudności i wymioty, neurotoksyczność). Te skutki uboczne mogą wystąpić w trakcie trwania chemioterapii z całkowitą regeneracją dotkniętych nimi tkanek lub utrzymywać się po odbytym leczeniu, dalej wpływając na jakość życia pacjentów.
Zapoznaj się z biogramem prof. Raquel Abalo Delgado.
Chemioterapia może być toksyczna dla centralnego i obwodowego układu nerwowego, z apoptozą/nekrozą, obniżoną neurogenezą i upośledzeniem funkcji metabolicznych jako głównymi mechanizmami. Podczas gdy wysoka penetracja bariery krew-mózg (BBB) podwyższa ryzyko powstania zaburzeń poznawczych indukowanych chemioterapią, neuropatie obwodowe prowadzą do zaburzeń czucia głównie w wyniku uszkodzenia komórek nerwowych grzbietowych korzeni zwojów nerwowych, które nie posiadają sprawnej BBB. Pomimo wczesnego rozpoznania neuropatii jelitowych indukowanych vinkrystyną jako głównego czynnika prowadzącego do paralitycznej niedrożności jelit, dopiero niedawno opisano neuropatie jelitowe powstałe w wyniku traktowania innymi lekami, głównie w badaniach przedklinicznych. Te neuropatie prowadzą do istotnych, i względnie długotrwałych konsekwencji w funkcjonowaniu jelit u osób po przebytym leczeniu, czyniąc je bardziej podatnymi na zaburzenia żołądkowo-jelitowe, znacząco wpływając na ich jakość życia.
Głównym tematem niniejszego seminarium będzie przegląd dostępnych informacji/danych o neuropatiach jelitowych powstałych w wyniku stosowania chemioterapii oraz ich skutki funkcjonalne, głównie na żołądkowo-jelitowe funkcje ruchowe.