Nowy szpitalny system informatyczny w WIM - AMMS Asseco
Szanowni Państwo, dziś w godzinach popołudniowych rozpocznie się i zakończy jutro rano proces migracji danych medycznych z systemu Clininet do nowej aplikacji – AMMS (Asseco Medical Management Solutions). Nowy system jaki od jutra będzie działał w naszej placówce jest obecnie używany w ponad 400 szpitalach w Polsce, w tym również podobnych wielkością do naszej, placówkach uniwersyteckich informuje dyrektor WIM gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.
Podjęta przed blisko 12 miesiącami decyzja o konieczności dokonania zasadniczych zmian w funkcjonowaniu szpitalnego systemu informatycznego była podyktowana powtarzającymi się zastrzeżeniami dotyczącymi jakości i szybkości jego działania. Co warte podkreślenia już dziś, system będzie osadzony na dużo bardziej wydajnej niż obecna bazie danych, co bezpośrednio przełoży się na szybszy dostęp do informacji poprawiając tą drogą komfort pracy.
Nowe szpitalne narzędzie informatyczne to także większa automatyzacja procesów, co w praktyce wydatnie skróci czas jaki dziś każdy z Państwa poświęca na prowadzenie dokumentacji medycznej. Ograniczeniu ulegnie także czas reakcji producenta oprogramowania na zmieniające się przepisy prawa dzięki czemu szybciej będziemy w stanie dostosowywać się do nowych warunków działalności eliminując niepewność i zaskoczenie w relacjach z płatnikiem.
Niektórzy w sobotę, a większość z Państwa w poniedziałek zastanie na swoich pulpitach nowy system szpitalny w podstawowej konfiguracji umożliwiającej prowadzenie dokumentacji medycznej i rozliczenia z płatnikiem. Jednocześnie, zachowane zostaną funkcjonalności raportów pielęgniarskich oraz te związane z elektronicznymi zleceniami, do których wszyscy już się przyzwyczailiśmy.
Do końca bieżącego miesiąca planujemy uruchomić kolejne moduły i funkcjonalności obszaru opieki nad pacjentem. Natomiast z początkiem maja sukcesywnie zaczną pojawiać się miłe dla wszystkich, jestem o tym głęboko przekonany, niespodzianki, czyli rozwiązania, których poprzedni system nie oferował, takie jak elektroniczna dokumentacja medyczna, aplikacja mobilna, czy wreszcie systemy wspomagające podejmowanie decyzji diagnostyczno-terapeutycznych, wśród których znajdzie się oczekiwany przez wielu automatyczny analizator interakcji leków.
Kompletne wdrożenie systemu AMMS nastąpi z końcem bieżącego roku. Do tego czasu, a zwłaszcza w okresie najbliższych dni i tygodni, otrzymacie Państwo pełne wsparcie przedstawicieli producenta oprogramowania oraz zespołu IT naszego instytutu. Pomoc zdalna realizowana za pośrednictwem specjalnie w tym celu uruchomionej infolinii, podobnie jak ta udzielana bezpośrednio w klinikach i zakładach szpitala będzie jednym z elementów uzupełniających bogatą bazę wiedzy nt. nowego oprogramowania udostępnioną już wcześniej w formie e-learningu.
Szanowni Państwo, w pełni zdaję sobie sprawę, że wdrożenie nowego szpitalnego systemu informatycznego stanowi pewną niedogodność w prowadzeniu bieżącej działalności. Tym niemniej, korzyści jakie z tej akcji osiągniemy są nieporównywalnie większe. Wiele pracy już za nami, przed nami ledwie tylko kilka kroków do wejścia w nową, lepszą rzeczywistość systemów informatycznych i e-zdrowia. Wierzę, że razem, tak jak niejednokrotnie miało to już miejsce, z sukcesem zrealizujemy ten cel.
Dyrektor WIM gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak
Ekran wyboru modułu
Ekran startowy modułu Oddział