Dyrektor WIM: Czas rozpocząć wychodzenie z ograniczeń związanych z epidemią. Plan dla WIM.
Szanowni Państwo, Drodzy Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego, po nagłym wystąpieniu epidemii koronawirusa, przesunięciem ciężaru działalności operacyjnej instytutu na bezpośrednie przeciwdziałanie jej skutkom, ale także wymuszonym ograniczeniem, czy nawet zawieszeniem niektórych funkcji naszej placówki dotarliśmy do etapu, w którym realnie możemy rozważać stopniowy powrót działalności do stanu sprzed epidemii.
Chciałbym, aby reaktywacja funkcji WIM odbywała się w sposób gwarantujący sprawną realizację naszych celów, przy zachowaniu dotychczasowego bezpieczeństwa epidemicznego pracowników instytutu oraz korzystających z naszych usług pacjentów. Doświadczenia minionych tygodni pokazują, że działając metodycznie sprawdziliśmy się jako zespół potrafiący stawić czoła niespotykanemu dotychczas kryzysowi. W tym miejscu pragnę zwrócić Państwa uwagę na fakty z niedalekiej przeszłości, które bezsprzecznie powinny być powodem naszej dumy i zadowolenia.
Po pierwsze, będąc jednym z najbardziej zaangażowanych w przeciwdziałanie skutkom epidemii szpitali od początku sprawnie realizowaliśmy nałożone na nas przez Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Wojewodę wytyczne, zalecenia i zadania. Co więcej, w wielu obszarach podejmowane w WIM działania organizacyjne i proceduralne znacznie wyprzedzały podobne inicjatywy w pozostałych podmiotach leczniczych. Warunki, skala i poziom opieki medycznej jakie zapewniliśmy naszym pacjentom spowodowały, że w żadnym momencie rozwoju epidemii nie doświadczyliśmy wyczerpania naszych zasobów – ograniczenia możliwości niesienia pomocy chorym.
Po drugie, dzięki wcześnie rozpoczętym przygotowaniom do epidemii udało się nam uniknąć tego, co stało się udziałem większości placówek medycznych w kraju i na świecie – chaosu i paraliżu.
Po trzecie, wszystko to czego wspólnie dokonaliśmy zrealizowaliśmy z zachowaniem i utrzymaniem najwyższych norm bezpieczeństwa pacjentów i personelu. Żaden chory leczony w WIM, podobnie, jak nikt z pracowników instytutu nie został zarażony w trakcie udzielania świadczeń medycznych.
Po czwarte wreszcie, w tym niezwykle trudnym czasie WIM zorganizował i przeprowadził misję humanitarną w najbardziej dotkniętym epidemią regionie Europy – Lombardii, skąd m.in. przeniesiono do naszej placówki szereg unikalnych, niezwykle cennych metod i sposobów opieki nad chorymi z COVID-19. Kolejne misje w USA i Słowenii dodatkowo wzbogacą nasze doświadczenia w tym zakresie.
Profesjonalnie prowadzonymi działaniami potwierdziliśmy w całej rozciągłości słowa zawarte w misji naszej placówki: „leczymy i opiekujemy się nowocześnie i bezpiecznie”.
Drodzy Państwo, przed nami kolejny, niełatwy – wymagający odpowiedzialnych decyzji i idących w ślad za nimi przemyślanych kroków – czas powrotu do tego co jeszcze niedawno było naszą codziennością, wyjścia z etapu działania w ograniczonym zakresie, a z perspektywy pacjentów – przywrócenie pełnej dostępności.
Podobnie jak to miało miejsce w minionym okresie, do tego zadania musimy być pozytywnie nastawieni oraz dobrze przygotowani, aby sprawnie wykonać wszystkie związane z tym kwestie.
W związku z powyższym dyrekcja WIM, w porozumieniu z kierownikami klinik oraz przy udziale funkcjonującego od początku epidemii Zespołu Kryzysowego opracowała plan przywracania pełnej funkcjonalności naszej placówki.
Jego najważniejsze założenia zawierają się w następujących działaniach:
1. Stopniowe zwiększanie wykonania świadczeń opieki zdrowotnej, na początek w zakresach dotyczących:
a. dziedzin medycyny odpowiedzialnych w głównej mierze za zmniejszanie śmiertelności w populacji,
b. procedur planowych w zakresach świadczeń o szczególnie ograniczonym dostępie.
Proponowany kierunek postępowania pozwoli nam wyjść naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, ale także umożliwi jeszcze lepiej niż dziś przygotować się do prowadzenia opieki nad chorymi w warunkach epidemii. Działaniem tym zamierzamy ugruntowywać proces „oswajania” personelu z zagrożeniem epidemicznym z jednoczesną dalszą profesjonalizacją zachowań i ograniczaniem skali transmisji wirusa. Zapewniamy też nadal pełną dostępność naszego personelu do testów na obecność koronawirusa.
2. Doskonalenie procedur opieki z wyznaczeniem 3 obszarów (habitatów) w jakich będą one prowadzone:
a. „zielony” (wolny od COVID-19) oraz „żółty” (barierowy) – obecne w każdej komórce organizacyjnej rozpoczynającej działalność w nowych warunkach,
b. „czerwony” – wydzielone miejsca pierwszego kontaktu chorych o podejrzanym statusie epidemiologicznym oraz oddziały prowadzące leczenie chorych zakażonych.
3. Stały nadzór epidemiczny nad zdrowiem personelu realizowany za pośrednictwem dwóch rodzajów testowania:
a. identyfikującego zakażenie (testy genetyczne),
b. oceniającego odporność populacyjną (testy serologiczne).
4. Doskonalenie procedur bezpieczeństwa epidemicznego, tak w zakresie stosowania środków ochrony osobistej, jak również ograniczania ryzyk związanych z transmisją zakażeń za pośrednictwem personelu medycznego.
5. Przeniesienie obszaru „czerwonego” w maksymalnie możliwym zakresie poza budynek szpitala, tj. do organizowanego na terenie WIM szpitala tymczasowego.
Jeszcze raz chciałbym podkreślić, że sprawna realizacja pierwszego etapu „otwarcia”, nabyte w jego trakcie doświadczenia oraz wprowadzone korekty pozwolą w bezpieczny sposób oraz w możliwie najkrótszym czasie przejść do podjęcia działalności przez pozostałe komórki organizacyjne. Koniecznym tego warunkiem jest zaangażowanie w ten proces wszystkich pracowników instytutu, utrzymanie dotychczasowej dyscypliny pracy, dbałości o przestrzeganie procedur, ale również twórcza inicjatywa i kreatywność.
Wyjątkowa sytuacja w jakiej znalazł się współczesny świat, a zwłaszcza segment życia społecznego odpowiedzialny za ratowanie zdrowia i życia ludzi wymaga dziś od nas działań niestandardowych, miejscami wręcz radykalnego przestawienia metod i sposobów osiągania dotychczasowych celów i zamierzeń.
Mogę Państwa zapewnić, że decyzja o powrocie do pierwotnej działalności, przywróceniu ograniczonych, a w niektórych przypadkach zawieszonych funkcji instytutu, podobnie jak proponowany sposób jej wykonania są najbardziej adekwatną do okoliczności receptą na wyjście z obecnego kryzysu w możliwie najszybszy sposób oraz z możliwie największymi dla nas wszystkich korzyściami.
Liczę w tym zakresie na Państwa pomoc i zaangażowanie tak, aby konieczny dla zapewnienia dobrej oraz bezpiecznej przyszłości naszej placówki, nas wszystkich cel został sprawnie osiągnięty.
Szczegóły związane z realizacją poszczególnych zamierzeń zostaną określone w uaktualnianych lub nowych procedurach i na bieżąco, wraz z ich uruchamianiem będą Państwu komunikowane w najbliższych dniach.
Poprawa sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz idące w ślad za tym sukcesywne zmniejszanie przez rząd ograniczeń dystansowania społecznego i mobilności pozwalają z ufnością patrzeć w przyszłość i rozpocząć podejmowanie działań przywracających dotychczasowy porządek rzeczy.