Kardiologia w WIM liderem w obszarze telemetrii
Od wielu lat jesteśmy Liderem informatyzacji służby zdrowia, Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego wiodącą jednostką wdrażającą nowoczesne metody telemonitoringu. Kardiolodzy z WIM mogą dzięki tym rozwiązaniom lepiej nadzorować pacjentów, zarówno w warunkach szpitalnych, jak i w okresie kontynuacji leczenia w domu.
Wykorzystanie monitorowania „na odległość” u pacjentów kardiologicznych jest jednym z najlepszych przykładów realizacji misji WIM „Pacjent w centrum uwagi. Leczymy i opiekujemy się: nowocześnie i bezpiecznie”. Dzięki wieloletnim inwestycjom i zbudowaniu zespołu ekspertów mamy dziś możliwość lepszego rozpoznawania problemów zdrowotnych naszych pacjentów i skuteczniejszego ich leczenia – zaznacza gen. dyw. prof. dr hab. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIW.
Zbudowaliśmy kompleksowy system telemetrii szpitalnej, która ułatwia nam nadzór nad chorymi, zarówno w Oddziale Intensywnej Terapii Kardiologicznej, jak na salach „ogólnych” – dodaje płk dr hab. med. Paweł Krzesiński, kierownik Kliniki Kardiologii, zastępca Przewodniczącego Komisji Informatyki i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego – Mamy również doświadczenie w ambulatoryjnym telemonitoringu elektrokardiograficznym i telerehabilitacji, realizujemy projekty wdrożeniowe wykorzystujące nowatorskie metody monitorowania parametrów życiowych, np. projekt AMULET*, w którym stosujemy ocenę hemodynamiczną w warunkach domowych u pacjentów z niewydolnością serca.
Pielęgniarki prz monitorach sala R - Wojskowy Instytut Medyczny
Rozwój kompleksowych narzędzi informatycznych, wspierających opiekę zdrowotną nie byłby możliwy bez współpracy interdyscyplinarnej – wskazuje płk dr inż. Piotr Murawski, Szef Oddziału Teleinformatyki WIM, realizator kilku projektów telemedycznych – Zespół rozumiejących się doskonale medyków i informatyków to kapitał, który pozwala nam działać sprawnie i skutecznie.
Dzięki wieloletnim wysiłkom zdobywamy wiedzę kliniczną i doświadczenia organizacyjne – podkreśla gen. dyw. prof. dr hab. med. Grzegorz Gielerak – doceniając potencjał rozwiązań telemedycznych, zwłaszcza w okresie zagrożeń epidemiologicznych, chcemy dalej rozwijać swoją działalność w tym innowacyjnym obszarze usług medycznych.
Dowodem uznanie dla działalności kardiologów WIM w tym zakresie jest wyznaczenie Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM jako jedynego europejskiego ośrodka referencyjnego Spacelabs Healhtcare w kardiologicznym systemie monitorowania pacjenta z telemetrią.
Tablica pamiątkowa
* Projekt AMULET („Nowy model opieki medycznej z wykorzystaniem nowoczesnych metod nieinwazyjnej oceny klinicznej i telemedycyny u chorych z niewydolnością serca”), jest współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu „Profilaktyka i leczenie chorób cywilizacyjnych” – STRATEGMED III (STRATEGMED3/305274/8/NCBR/2017)
Zdjęcia: WIM