Ukraińscy psychiatrzy i psycholodzy biorą udział w ćwiczeniu MASCAL
Wojna to nie tylko zabici i ranni, straty materialne, konieczność opuszczenia swoich domów, czy utrata pracy. To także ogromne rany psychiczne ale mogące determinować dalsze życie, uniemożliwiać normalne funkcjonowanie. Przekonali się o tym mieszkańcy Ukrainy, szczególnie jej wschodnich rejonów. Trwający tu od 2014 roku konflikt zbrojny powoduje, że tysiące ludzi zmaga się z problemami psychicznymi i potrzebuje profesjonalnego wsparcia psychologiczno – psychiatrycznego prowadzonego w sposób kompleksowy i systemowy.
Odpowiedzią na powyższe problemy okazał się dwuletni projekt Ministerstwa Spraw Zagranicznych realizowany od 2019 r. w ramach programu POLSKA POMOC przez Ministerstwo Obrony Narodowej, którego wykonawcą jest Klinika Psychiatrii Stresu Bojowego i Psychotraumatologii CSK MON WIM.
W ramach projektu „Poprawa dostępu do usług społecznych w zakresie zdrowia psychicznego”, którego celem jest lepszy dostęp do infrastruktury i usług społecznych, w szczególności w zakresie ochrony zdrowia psychicznego, w dniach 2-3 września br. odbyły się ćwiczenia MASCAL (Mass Casualty). W ramach ćwiczenia ukraińscy psycholodzy i psychiatrzy, od kilku miesięcy szkolący się w Wojskowym Instytucie Medycznym, brali udział w zintegrowanych działaniach medycznych i psychologicznych podczas symulacji ataku terrorystycznego na terenie Domu Kultury ŚWIT w Warszawie.
Na pokaz przybyli minister Spraw Zagranicznych Paweł Jabłoński, z-ca dyrektora departamentu współpracy rozwojowej MSZ Marek Kuberski, dyrektor Szpitala w Równym Andriej Buraczyk, dyrektor WIM gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak oraz przedstawiciele Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia.
Dyrektor WIM podziękował uczestnikom projektu za ich wytrwałość i determinację w realizacji ekstremalnie trudnego planu szkoleniowego. - Pomimo separacji od domu oraz mierząc się z problemami, które wyzwoliła epidemia zainwestowaliście swój czas, część swojego życia w wiedzę, którą chcieliśmy Wam przekazać. Dziś jesteście certyfikowanymi specjalistami, wracacie do swoich miejsc pracy i będziecie tam na miejscu szkolić waszych kolegów – mówił dyrektor. Liczymy na to, że zgodnie z kolejnymi etapami tego projektu będziemy dysponować możliwością recertyfikacji was po to abyśmy na bieżąco mogli wymieniać się naszą wspólną wiedzą. Dyrektor WIM podziękował Ministrowi Spraw Zagranicznych za olbrzymią determinację w realizacji projektu w tych trudnych czasach pandemii, Dyrektorowi Szpitala Weteranów w Równym oraz zespołom Kliniki Psychiatrii Stresu Bojowego i Psychotraumatologii WIM i Centrum Kształcenia Podyplomowego, Doskonalenia Zawodowego i Symulacji Medycznej WIM.
Dyrektor Szpitala Weteranów w Klewaniu w swoich słowach podziękował za możliwość udziału w projekcie, za przekazaną praktyczną i teoretyczną wiedzę w zakresie psychologii oraz zapewnił, że wiedza ta będzie wykorzystywana w codziennej pracy.
Kierownik Kliniki Psychiatrii, Stresu Bojowego i Psychotraumatologii płk dr n. med., Radosław Tworus chciałby, aby ukraińscy psycholodzy i psychiatrzy mogli implementować rozwiązania diagnostyczne, terapeutyczne i systemowe które zostały im przedstawione podczas całego szkolenia poprawiając w ten sposób jakość i skuteczność specjalistycznej pomocy oferowanej w swoim kraju.
Zdjęcia dla WIM Piotr Bławicki