Ozdrowieńcu w Twoich żyłach płynie lek na wagę złota!
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem leczenia chorych na COVID-19 z zagrażającymi życiu objawami zarażenia. Zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała do wirusa SARS-Co V-2 wywołującego chorobę COVID-19 neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie zaprasza do oddania osocza wszystkie osoby, które chorowały na COVID-19 i zostały uznane za zdrowe.
Bardzo prosimy o kontakt (telefoniczny/mailowy) z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa wszystkie osoby, które spełniają poniższe warunki:
1. Są po zakażeniu SARS-CoV-2/po wyzdrowieniu z COVID-19, u których minął okres co najmniej 28 dni od ustąpienia objawów albo 18 dni od zakończenia izolacji.
2. Wiek 18-65 lat.
3. Osoby, które otrzymały transfuzję składników krwi oraz osoby po ciąży wymagają dodatkowych czynności w ramach kwalifikacji do oddania osocza - informacji w tym zakresie udziela wyznaczony lekarz w Centrum Krwiodawstwa.
4. Nie chorują przewlekle - kryteria kwalifikacji zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dni a 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U, poz. 1741).
UWAGA! Dawcy nie mają obowiązku wykonywania żadnych badań we własnym zakresie.
W celu usprawnienia kontaktu z RCKiK została również uruchomiona skrzynka mailowa: koronawirus@rckik-warszawa.com.pl - prosimy o pozostawienie numeru telefonu, a lekarz RCKiK najszybciej jak to możliwe nawiąże kontakt.
Dlaczego to takie ważne?
Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które zdaniem naukowców są skutecznym klinicznie oraz bezpiecznym sposobem leczenia chorych na COVID-19 z zagrażającymi życiu objawami zarażenia. Zawarte w osoczu ozdrowieńca przeciwciała do wirusa SARS-Co V-2 wywołującego chorobę Covid -19 neutralizują go w organizmie osoby z aktywnym zakażeniem.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy, w czasie której z pobranej krwi żylnej oddzielane jest osocze, a pozostałe elementy krwi są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły w tzw. cyklach. Jednorazowo pobierane jest 600 ml osocza. Zabieg może być powtarzany nawet trzy razy w tygodniowych odstępach - decyduje
o tym lekarz oraz dawca. Procedura trwa zazwyczaj 30-40 min. Osoby, które mogą być zakwalifikowane do donacji metodą plazmaferezy mogą oddać krew pełną konwencjonalnie - uzyskana będzie 1. jednostka osocza dla chorych na Covid - 19 oraz 1. jednostka koncentratu krwinek czerwonych przeznaczona do leczenia innych chorych.
Procedura jest bezpieczna!
Procedura pobrania osocza jest w pełni bezpieczna. Zabieg odbywa się w asyście fachowego personelu z wykorzystaniem wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. Dodatkowo, stosowane są procedury wzmożonego reżimu sanitarnego.
Zapraszamy serdecznie