Aparat VV-ECMO ratuje życie i zdrowie pacjentom z COVID-19
WIM dołączył do ośrodków stosujących pozaustrojowe natlenianie krwi w opcji żylno-żylnej (venous-venous extracorporeal membrane oxygenation VV-ECMO) w leczeniu ostrej niewydolności oddechowej wywołanej wirusem SARS-CoV-2. ECMO używane jest do ratowania życia pacjentów, których płuca zostały tak ciężko uszkodzone, że zapewnienie wystarczającego dowozu tlenu i eliminacji dwutlenku węgla jest niemożliwe mimo agresywnej wentylacji mechanicznej, nawet przy długotrwałym ułożeniu chorego na brzuchu.
ECMO zostało wszczepione w Oddziale Intensywnej Terapii COVID-19 dzięki wspólnej pracy personelu Klinik: Kardiochirurgii, Kardiologii oraz Anestezjologii i Intensywnej Terapii.
Dotychczas pacjenci z COVID-19, wymagający natleniania pozaustrojowego, przekazywani byli do innych ośrodków działających w ramach sieci VV-ECMO, stworzonej przez Konsultanta Krajowego w dziedzinie Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Obecnie szanse na przejęcie chorego przez pozostałe placówki są niewielkie. Dodatkowo transport do innego szpitala, nawet na niewielką odległość, stwarza znaczne problemy logistyczne oraz stanowi obciążenie dla skrajnie chorego pacjenta.
Urządzenie ECMO będzie używane w ratowaniu życia chorych z ciężką niewydolnością oddechową w przebiegu:
- 1. ARDS
- 2. zapaleń płuc (m.in. wywoływanych przez wirus grypy)
- 3. w leczeniu niewydolności krążenia po rozległych operacjach
- 4. pourazowego stłuczenia płuc
- 5. głębokiej hipotermii
- Zdjęcia: Jakub Klimkiewicz WIM