WIM rozpoczał projekt HBOT&COVID-19
20 stycznia br. w Klinice Medycyny Hiperbarycznej WIM przeprowadzona została wizyta inicjująca rozpoczęcie niekomercyjnego badania klinicznego pn. Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) w leczeniu COVID-19 (akronim: HBOT&COVID-19) finansowanego ze środków Agencji Badań Medycznych. Celem projektu jest ocena wpływu tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) na proces zapalny i stan kliniczny pacjenta w średnich i średnio-ciężkich zachorowaniach COVID-19.
Wojskowy Instytut Medyczny dzięki uzyskaniu pozytywnej rekomendacji Prezesa Agencji Badań Medycznych, otrzymał środki na realizację projektu zgłoszonego w konkursie na opracowanie szczepionki, terapii i rozwój technik szybkich testów diagnostycznych dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej związanej COVID19.
Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) w leczeniu COVID-19 (akronim: HBOT&COVID-19) - opiera się na wykorzystaniu hiperbarycznego tlenu (HBO), którego działanie polega na redukcji procesu zapalnego dzięki zapobieganiu miejscowemu niedotlenieniu tkanek. Szerokie i fizjologiczne działanie przeciwzapalne HBO wykazane w obszernych dowodach eksperymentalnych i klinicznych sugeruje, że HBO jest obiecującym lekiem na poprawę ARDS związaną z COVID-19.
Celem projektu jest ocena wpływu tlenoterapii hiperbarycznej (HBOT) na proces zapalny i stan kliniczny pacjenta w średnich i średnio-ciężkich zachorowaniach COVID-19 prowadzących do niewydolności oddechowej.
Oprócz działania usuwającego miejscowe niedotlenienie tkankowe i zabijającego bakterie beztlenowe, podawany tlen hiperbaryczny wywiera komórkowe działanie przeciwzapalne, wspiera proces tworzenia się naczyń włosowatych (działanie pro-angiogenetyczne), hamuje geny pro-zapalne
i pobudza wytwarzanie komórek macierzystych.
Oprócz opublikowanych pojedynczych przypadków klinicznych oraz uzasadnionych hipotez badawczych opartych na dotychczasowych wynikach badań podstawowych w innych niż COVID-19 wskazaniach, nie ma żadnych silnych badań oceniających skuteczność HBOT w COVID-19, co gwarantuje unikalność projektu i uzyskanych wyników badania w skali świata.
Badania immunologiczne i komórkowe będą przeprowadzone w Laboratorium Onkologii Molekularnej
i Terapii Innowacyjnych Wojskowego Instytutu Medycznego.
Kierownictwo projektu zostało powierzone dr hab. n. med. Jackowi Kotowi, specjaliście anestezjologii
i intensywnej terapii, ekspertowi medycyny nurkowej i hiperbarycznej oraz kpt. dr Jackowi Siewierze, kierownikowi Kliniki Medycyny Hiperbarycznej WIM.
Budżet projektu został określony na kwotę 1 750 000,00 zł.
WIM jest otwarty na wszelkie inicjatywy w budowie dalszych sukcesów na polu współpracy z Agencją Badań Medycznych.
Szczegółowych informacji na temat konkursów ABM udziela Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami
w WIM, którego pracownicy odpowiadają za proces tworzenia i składania wniosków o dofinansowanie (pok. 441, bud. „Żywieniowy”, tel. 261 817 225, 261 817 227, e-mail: projekty@wim.mil.pl).
Badanie finansowane przez Agencję Badań Medycznych, Polska, numer Projektu 2020/ABM/COVID19/0043. Research financed by the Medical Research Agency, Poland. Project number
2020/ABM/COVID19/0043.
Fot. 1 - Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbatycznej WIM - wizyta inicjująca rozpoczęcie projektu HBOT&COVID-19
Fot. 2 - Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbatycznej WIM - wizyta inicjująca rozpoczęcie projektu HBOT&COVID-19
Fot. 3 - Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbatycznej WIM - wizyta inicjująca rozpoczęcie projektu HBOT&COVID-19
Fot. 4 - Oddział Kliniczny Medycyny Hiperbatycznej WIM - wizyta inicjująca rozpoczęcie projektu HBOT&COVID-19
Zdjęcia: WIM