Bank Tkanek i Materiału Genetycznego Chorych na Choroby Cywilizacyjne (BTiMG-CCC) „NOE"
Projekt dofinansowano ze środków Budżetu Państwa.
Program "INWESTYCJE W NAUCE"
Dotacja celowa Ministerstwa Edukacji i Nauki przeznaczona na finansowanie realizacji inwestycji związanej z działalnością naukową pn. Bank Tkanek i Materiału Genetycznego Chorych na Choroby Cywilizacyjne (BTiMG-CCC) „NOE"
zakup aparatury naukowo-badawczej:
Automatyczny system zawiadujący przestrzenią niskich temperatur repozytorium z jednostką mrożącą kompatybilny z systemem archiwizacji próbek i danych
Dofinansowanie [954 856,80 zł]
Całkowita wartość [1 432 285,80 zł]
Bank Tkanek i Materiału Genetycznego Chorych na Choroby Cywilizacyjne (BTiMG-CCC) „NOE" to nowoczesny, w pełni zautomatyzowany system repozytorium z jednostką mrożącą, kompatybilny z archiwizacją próbek i danych, umożliwiający przeprowadzanie wszelkich procedur związanych z biobankowaniem tkanek i materiału genetycznego od chorych na choroby cywilizacyjne.
W celu utrzymania sterylności materiału tkankowego i w trosce o bezpieczeństwo personelu BTiMG-CCC „NOE” funkcjonuje w oparciu o pełną automatykę systemu zamrażania, sortowania i magazynowania próbek.
Utworzenie specjalistycznej jednostki biorepozytorowej w Wojskowym Instytucie Medycznym PIB odbyło się zgodnie z wytycznymi: OECD Guidelines on Human Biobanks and Genetic Research Databases, Biobanking and BioMolecular resources Research Infrastructure (BBMRIERIC) i Polskiej Sieci Biobanków (BBMRI.pl).
Urządzenia automatyczne do zarządzania próbkami materiału biologicznego, bez bezpośredniej manualnej ingerencji człowieka, dostosowane odpowiednio do rodzaju próbek i środowiska (temperatura, wilgotność, itp.), zostały skonstruowane jednostkowo zależnie od warunków systemu repozytoryjnego dla danego biobanku. Uzupełnieniem elementów robotycznych są komplementarne jednostki mrożące w niskich temperaturach (do -86 stopni Celsjusza), dostosowane do stałego monitoringu i systemy archiwizacji elektronicznej danych biomedycznych, klinicznych, wyników analiz o charakterze ilościowym i jakościowym, cyfrowym i obrazowym. Uwzględniono również elementy tworzenia interfejsów do integrowania urządzeń i komunikowania się z bazami danych w obrębie biobanku i innymi bazami danych w ramach sieci biobanków.
W ramach BTiMG-CCC „NOE” planowane jest przechowywanie materiału biologicznego (tkanki), DNA i RNA, pochodzącego od chorych cierpiących na choroby cywilizacyjne, m.in. nowotwory, choroby układu krążenia, w tym zmarłych po infekcjach wirusowych takich jak SARS-CoV-2. Materiał biologiczny w zestawieniu ze szczegółowymi, zanonimizowanymi danymi klinicznymi pochodzącymi z medycznych systemów informatycznych Wojskowego Instytutu Medycznego PIB będzie służył do prowadzenia badań naukowych nad patomechanizmem i leczeniem tych chorób w oparciu o zaawansowane analizy genomowe, transkryptomikę, proteonomikę i metabolomikę.
Planowane badania w oparciu o wnioskowany system obejmują szeroki zakres tematyki w ramach medycyny personalizowanej i translacyjnej, w tym m.in. walidację testów wprowadzanych do diagnostyki in vitro chorób cywilizacyjnych, np. nowotworowych w kwalifikacji do leczenia ukierunkowanego molekularnie (testy predykcyjne), jak i testów prognostycznych stosowanych w ocenie ryzyka nawrotu choroby oraz określenia patomechanizmu chorób, m.in. po infekcjach wirusowych.