W WIM rusza Program Profilaktyki Reumatoidalnego Zapalenia Stawów
Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii WIM, jako jedna z siedmiu placówek w kraju, przeprowadzi bezpłatne badania w zakresie profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Projekt WIM został wybrany do dofinansowania w konkursie ogłoszonym w ramach działania 5.1 Programy profilaktyczne Programu Wiedza Edukacja Rozwój, dzięki czemu Instytut zrealizuje projekt o wartości ponad 900 000 PLN.
RZS jest przewlekłą chorobą układu tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Najczęściej jest rozpoznawana u osób powyżej 16 roku życia, natomiast szczyt zachorowań przypada pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Celem programu jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa w zakresie wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. Jeszcze w tym roku Wojskowy Instytut Medyczny rozpocznie realizację kolejnego już projektu dedykowanego pacjentom pt. „Program profilaktyczny wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów w WIM”.
W ramach programu współpracujący z WIM lekarze POZ będą szkoleni i informowani, jakich pacjentów mają kierować do placówki specjalistycznej na badania przesiewowe. W najbliższych miesiącach rozpoczniemy pierwsze takie badania pacjentów.
Projekt jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia.
Informację dotyczącą podpisania umowy o dofinansowanie można znaleźć na stronie: http://www.zdrowie.gov.pl/aktualnosc-3217-blisko_18_mln_zl_na_profilaktyke.html.
WIM już od wielu lat korzysta w swoich działaniach ze źródeł zewnętrznych. To dzięki środkom z UE poprawiono jakość diagnostyki obrazowej i leczenia, zakupiono angiograf, dokonano wymiany systemu rezonansu magnetycznego, przebudowano lądowisko, utworzono Centrum Urazowe a także Teleradiologiczne Centrum Diagnostyczne.
Przygotowywane są kolejne inicjatywy.
Informacji o aktualnych konkursach ze środków UE udziela Wydział Wsparcia i Zarządzania Projektami, kontakt: pokój 441 (budynek żywieniowy), tel. 26 18 17 225, 26 18 17 227, e-mail: projekty@wim.mil.pl.