Zrozumieć Reumatoidalne Zapalenie Stawów
MASZ WŁASNY POZ? ZGŁOŚ SIĘ DO NAS
Zapraszamy personel POZ do udziału w programie profilaktycznym RZS, który właśnie został uruchomiony w WIM.
W dniu 14 grudnia 2017 r. o godzinie 17.00 w Wojskowym Instytucie Medycznym odbędzie się otwarte spotkanie dotyczące roli lekarza POZ w profilaktyce RZS.
O PROGRAMIE
Zapraszamy Państwa do współpracy w ramach Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Pierwotnej i Wczesnego Wykrywania Reumatoidalnego Zapalenia Stawów. Program został opracowany z udziałem Ministerstwa Zdrowia i jest finansowany ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
To właśnie Państwa placówka może być jedną z pierwszych, które poprzez współpracę z WIM:
- wezmą udział w bezpłatnych szkoleniach personelu POZ z zakresu profilaktyki i leczenia RZS
(oferujemy punkty edukacyjne);
- uzyskają dostęp do platformy e-learningowej z zakresu profilaktyki i leczenia RZS;
- zapewnią pacjentom z podejrzeniem RZS szybką ścieżkę diagnostyki reumatologicznej wraz z wykonaniem pakietu badań.
Jak to działa?
Program profilaktyczny wczesnego wykrywania RZS zakłada udział POZ
i podzielony jest na 2 etapy:
1. Badanie przesiewowe (wykonywane w POZ):
Realizacja programu obejmuje współpracę lekarza podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) ze specjalistą reumatologiem, przyjmującym pacjenta w ośrodku wczesnej diagnostyki zapalenia stawów.
W zakresie realizacji projektu lekarz POZ przeprowadza 2 wizyty finansowane w ramach programu. Do wizyt kwalifikują się pacjenci z bólem i obrzękiem przynajmniej jednego stawu na podstawie kryteriów przesiewowych programu.
- Wizyta I: wypełnienie kwestionariusza przesiewowego przez pacjenta i przez lekarza (w załączeniu), wykonanie badania układu ruchu (test uciskowy stawów śródręczno-paliczkowych oraz śródstopno-paliczkowych), zlecenie podstawowych badań krwi takich jak OB, CRP, morfologia (badania laboratoryjne nie są finansowane w ramach programu). Wartość stawki jednostkowej wizyty - 48 PLN.
- Wizyta II: skompletowanie dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta tj. opis przeprowadzonego wywiadu oraz wyników badań OB, CRP, morfologii, powtórzenie badania układu ruchu w kierunku RZS. W przypadku spełnienia kryteriów podejrzenia zapalenia stawów - wystawienie skierowania do WIM na kompleksową diagnostykę. Wartość stawki jednostkowej wizyty – 48 PLN.
2. Poszerzona diagnostyka i weryfikacja rozpoznania (wykonywane w WIM):
Wizyta w Poradni Reumatologicznej WIM jest ustalana w trybie pilnym do 14 dni roboczych. Pacjent ma wykonywaną pełną diagnostykę w kierunku zapalenia stawów w ciągu kolejnych 14 dni w trakcie 2 wizyt lekarskich, finansowanych w ramach programu.
- badanie kliniczne przeprowadzone przez doświadczonego reumatologa,
- badania dodatkowe (diagnostyka laboratoryjna i obrazowa),
- wydanie decyzji dotyczącej dalszej diagnostyki/leczenia/obserwacji.
ZAANGAŻUJ SIĘ JUŻ DZISIAJ!
Pacjent na badanie nie potrzebuje skierowania.
Do programu konieczna jest wcześniejsza rejestracja.
Rejestracja: https://wimcon.wim.mil.pl/rzs/register/email/
Dodatkowe informacje oraz szczegóły dotyczące sposobu wsparcia są dostępne na stronie:
https://wimcon.wim.mil.pl/rzs/
Wczesna diagnoza zmniejsza ryzyko powikłań i niepełnosprawności. Nie czekaj.
"Czas to... zdrowie", czyli aktualne wyzwania w terapii reumatoidalnego zapalenia stawów.
Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) jest przewlekłą chorobą o podłożu autoimmunologicznym. Jest najczęstszą zapalną chorobą reumatyczną, a częstość występowania RZS w Polsce szacuje się na 0,5% populacji dorosłej. Może wystąpić w każdym wieku, ale szczyt zachorowań przypada na 4.-5. dekadę życia.
Dominującym i najbardziej charakterystycznym objawem RZS jest zapalenie stawów obwodowych - zwykle symetryczne, najczęściej obejmujące drobne stawy rąk i stóp. Zmianom stawowym mogą towarzyszyć objawy ogólne, takie jak stany podgorączkowe, bóle mięśni, uczucie zmęczenia, utrata masy ciała. W przebiegu RZS może także dochodzić do zajęcia i uszkodzenia narządów wewnętrznych: płuc, nerek, serca czy narządu wzroku. Bardzo istotna jest również obserwowana u chorych na RZS zwiększona zachorowalność na tzw. choroby towarzyszące - RZS zwiększa ryzyko powikłań sercowo-naczyniowych (które są najczęstszą przyczyną zgonów), chorób układu chłonnego czy zaburzeń depresyjnych. W konsekwencji choroba stopniowo prowadzi do niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci. Badania przeprowadzone w populacji polskiej wskazują, iż około 50% chorych na RZS ma orzeczenie niepełnosprawności. Umieralność w populacji chorych na RZS jest z kolei o około 50% większa niż w populacji ogólnej.
RZS rozpoznaje się na podstawie badania klinicznego (stwierdzenie zapalenia stawów) oraz badań dodatkowych (czynnik reumatoidalny- RF, przeciwciała przeciw cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi - ACPA, odczyn Biernackiego- OB, białko C-reaktywne- CRP). Klasyczna radiografia nie odgrywa istotnej roli w diagnostyce wczesnego RZS. Przydatne, szczególnie w przypadkach diagnostycznie wątpliwych, mogą być natomiast ultrasonografia (USG), niekiedy rezonans magnetyczny (RM). Badania te pozwalają na wczesne (tzw. „przedradiologiczne”) wykrycie zmian sugerujących początkowy okres RZS - gdy proces zapalny toczy się w tkankach miękkich, w błonie maziowej oraz szpiku. Wykazano, iż zarówno USG, jak i RM, mają około dwukrotnie większą czułość w wykrywaniu zapalenia błony maziowej w porównaniu z badaniem fizykalnym. Zastosowanie tych metod obrazowych może więc w istotny sposób zwiększyć trafność diagnostyczną. Ale same w sobie, w oderwaniu od obrazu klinicznego nie mogą decydować o rozpoznaniu.
Obecnie celem leczenia jest osiągnięcie tzw. remisji. Jedynym czynnikiem prognozującym jej osiągnięcie jest wczesne rozpoznanie choroby i włączenie skutecznego leczenia (tzn. leków modyfikujących przebieg choroby - LMPCh). Wykazano, iż rozpoczęcie leczenia LMPCh w ciągu 12 tygodni od pojawienia się pierwszych objawów powoduje 3-krotnie mniejszy postęp zmian radiologicznych i zwiększa dwukrotnie szanse na uzyskanie remisji. Udowodniono też, że wczesne włączenie skutecznego leczenia i ścisłe monitorowanie przebiegu choroby zmniejsza śmiertelność i pozwala na osiągnięcie średniej życia zbliżonej do populacji ogólnej. Analizy ekonomiczne wskazują natomiast, że wczesne wykrycie i włączenie skutecznego leczenia zmniejsza zarówno koszty bezpośrednie (takie jak leki, hospitalizacje czy leczenie operacyjne), jak i pośrednie (absenteizm, prezenteizm, renty, koszty społeczne) RZS.
Polska należy do krajów, w którym opóźnienia diagnostyczne w RZS należą do najdłuższych w Europie. Szacuje się, że czas od wystąpienia pierwszych objawów choroby do rozpoznania i wdrożenia leczenia sięga 35 tygodni. Wpływ na to mają rozmaite czynniki, m.in. niski poziom wiedzy na temat RZS w społeczeństwie, długi czas oczekiwania na wizytę u reumatologa czy długi czas od pierwszej wizyty do postawienia ostatecznego rozpoznania i włączenia leczenia. Oczywistym jest, iż wszystkie działania wpływające na skrócenie czasu od wystąpienia pierwszych objawów RZS do włączenia skutecznego leczenia mają kluczowe znaczenie dla poprawy odległego rokowania, zmniejszenia ryzyka niepełnosprawności i wydłużenia czasu przeżycia chorych. Cel ten można osiągnąć poprzez działania edukacyjne wśród pacjentów i lekarzy, ścisłą współpracę między lekarzami podstawowej opieki zdrowotnej i reumatologami oraz wdrożenie do powszechnego użytku nowoczesnych metod diagnostycznych, m. in. USG i RM.
Realizację powyższych celów ma zapewnić ogólnopolski program profilaktyczny wczesnego wykrywania RZS, którego realizatorem jest Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii WIM.
OTWARTE SPOTKANIE DLA PERSONELU POZ
14 grudnia 2017 r.
godz. 17.00
gdzie: Wojskowy Instytut Medyczny, ul. Szaserów 128, wejście: budynek główny
Rejestracja: https://wimcon.wim.mil.pl/rzs/register
Dodatkowe informacje oraz szczegóły dotyczące sposobu wsparcia
są dostępne na stronie: https://wimcon.wim.mil.pl/rzs/