Zakończenie rekrutacji pacjentów w projekcie "RZS" WIM
|
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy zakończył rekrutację pacjentów w programie pt. „Program profilaktyczny wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów w WIM” nr POWR.05.01.00-00-0021/17.
RZS jest przewlekłą chorobą układu tkanki łącznej o podłożu immunologicznym. Najczęściej jest rozpoznawana u osób powyżej 16 roku życia, natomiast szczyt zachorowań przypada pomiędzy 30 a 50 rokiem życia. Celem programu profilaktycznego dotyczącego reumatoidalnego zapalenia stawów jest zmniejszenie opóźnień diagnostycznych i poprawa w zakresie wczesnej wykrywalności Reumatoidalnego Zapalenia Stawów.
Z usługi medycznej w programie skorzystało blisko 550 pacjentów w Ośrodku Wczesnej Diagnostyki w Klinice Chorób Wewnętrznych i Reumatologii WIM oraz w placówkach POZ współpracujących z WIM. Aktualnie odbywają się ostatnie wizyty zakwalifikowanych pacjentów zgodnie z planową ścieżką diagnostyczną, których zakończenie przypadnie w grudniu 2022 roku.
Rekrutacja pacjentów trwała od 2017 r. i była skierowana do mieszkańców woj. mazowieckiego, łódzkiego i podlaskiego. Klinika Chorób Wewnętrznych i Reumatologii WIM, jako jedna z dziesięciu placówek w kraju, realizowała bezpłatne badania profilaktyki pierwotnej i wczesnego wykrywania reumatoidalnego zapalenia stawów. Ścieżka diagnostyczna w programie obejmowała diagnostykę przesiewową na dwóch wizytach u lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej oraz skierowanie w trybie pilnym do Kliniki Reumatologii WIM, w której specjalista reumatolog wykonywał wywiad i badania pogłębione. Pełna ścieżka diagnostyczna odbywała się w ciągu 6 tygodni.
Warunkiem udziału w programie był wypełniony kwestionariusz programu (przynajmniej 6 odpowiedzi na „TAK”) oraz:
1. wiek od 18 do 67 lat,
2. dolegliwości bólowe ze strony stawów, które nie są spowodowane urazem,
3. stawy były lub są obrzęknięte.
Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy został wybrany do dofinansowania w konkursie ogłoszonym w ramach działania 5.1 Programy profilaktyczne Programu Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz ze środków Ministerstwa Zdrowia.
WIM - PIB już od wielu lat korzysta w swoich działaniach ze źródeł zewnętrznych. To dzięki środkom z UE poprawiono jakość diagnostyki obrazowej i leczenia, zakupiono angiograf, dokonano wymiany systemu rezonansu magnetycznego, przebudowano lądowisko, utworzono Centrum Urazowe a także Teleradiologiczne Centrum Diagnostyczne.