Nagrody Dyrektora WIM za rok akademicki 2011/2012
Po raz czwarty zostały przyznane Nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego za działalność badawczo-rozwojową, naukową i dydaktyczną za rok akademicki 2011/2012. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w czwartek, 4 października 2012 roku podczas tegorocznej inauguracji nowego roku akademickiego. Wyróżnienia odebrało 24 pracowników instytutu, którzy w tym roku wygrali konkurs.
W tym roku otrzymali:
Nagrody indywidualne
Za oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe:
Nagrodę stopnia I prof. dr hab. n. med. Cezary Szczylik z Kliniki Onkologii
- wybitny specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej ceniony zarówno w kraju, jak i za granicą. Profesor uczestniczy we współtworzeniu najnowszych światowych wytycznych kolejnych linii leczenia zaawansowanego raka nerki. Jest autorem i współautorem wielu międzynarodowych prac naukowych dotyczących tego zagadnienia.
Nagrodę stopnia II dr n. med. Renata Duchnowska adiunkt Kliniki Onkologii
- specjalista w dziedzinie onkologii klinicznej. Głównym nurtem badawczym dr Duchnowskiej są biologia i klinika raka piersi oraz molekularne aspekty rozpoznawania i leczenia nowotworów. Jest laureatką prestiżowej nagrody Merit Award za badania nad działaniem herceptyny, leku stosowanego przy raku piersi, który zabezpiecza przed przerzutami do tkanek miąższowych.
Nagrodę stopnia III płk dr hab. n. med. Grzegorz Kamiński profesor nadzwyczajny Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej – znawca zagadnień związanych z endokrynologią i kardiologią. Jego zainteresowania naukowe dotyczą: nowoczesnych metod rozpoznawania i leczenia nowotworów neuroendokrynnych, zastosowania embolizacji tętnic tarczowych w leczeniu chorób tarczycy; subklinicznej nadczynności tarczycy i jej wpływu na układ sercowo – naczyniowy.
Za wyróżnioną rozprawę doktorską:
Nagrodę stopnia I mjr dr n. med. Marcin Świerkowski z Kliniki Onkologii
za pracę pt.: „Ocena wpływu chemokin klasy CXC oraz CC na aktywność szlaków sygnałowych wewnątrzkomórkowych w ludzkich limfocytach B, ich komórkach prekursorowych oraz komórkach podścieliska szpiku kostnego”
Wyniki badań naukowych będących przedmiotem rozprawy doktorskiej mogą być wykorzystane przez immunologów i hematologów przy planowaniu innych doświadczeń dotyczących oceny wewnątrzkomórkowych dróg sygnałowych.
Nagrodę stopnia II dr n. med. Beata Uziębło-Życzkowska z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych za rozprawę pt.: „Przydatność wywiadu oraz nieinwazyjnych wskaźników elektrokardiograficznych w przewidywaniu wyniku testu z ajmaliną u osób z podejrzeniem zespołu Brugadów”
Zastosowana w pracy wieloczynnikowa analiza zmiennych pozwoliła opracować modele prognostyczne, które są łatwe do zastosowania w praktyce klinicznej i stwarzają szanse do zawężenia grupy chorych, u których podejmuje się decyzję o wykonaniu obciążonego ryzykiem powikłań testu lekowego.
Nagrodę stopnia III dr n. med. Jarosław Leś z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii za pracę pt. „Cewniki długoterminowe jako pierwotny lub wtórny dostęp naczyniowy w hemodializoterapii”, której wyniki mają istotne znaczenie dla codziennej pracy anestezjologów, wprowadzających kaniule dializacyjne chorym z niewydolnością nerek.
Za autorstwo wyróżniających się podręczników:
Nagrodę stopnia II dr hab. n. med. Piotr Rzepecki profesor nadzwyczajny Kliniki Chorób Wewnętrznych i Hematologii
Podręcznik „Przeszczepianie krwiotwórczych komórek macierzystych. Informator nie tylko dla pacjentów” stanowi pomoc dla chorych i ich rodzin w opanowaniu trudności po przeszczepie krwiotwórczych komórek macierzystych oraz wskazówki dla lekarzy opiekujących się pacjentami po transplantacjach.
Nagrody zespołowe:
Za osiągnięcia naukowo-techniczne, których wdrożenie przyniosło wymierne efekty ekonomiczne i/lub społeczne
Nagrodę stopnia I - Zespół wynalazców w składzie: dr hab. n. med. Mirosław Dziuk profesor nadzwyczajny Zakładu Medycyny Nuklearnej, dr Marlena Olszak-Waśkiewicz z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych.
Za uzyskany patent na wynalazek pt. „Sposób wykonywania genetycznie uwarunkowanej predyspozycji do występowania zaburzeń rytmu serca u pacjenta po zawale serca i zestaw do wykrywania takiej predyspozycji”.
Badania będące podstawą uzyskania patentu wykazały, że wykryte nowe dotąd nie opisywane w piśmiennictwie mutacje w genach sodowym SCN5A i potasowym KCNQ1, stanowią lepszy wskaźnik w ocenie ryzyka nagłego zgonu sercowego u chorych po zawale serca w porównaniu z powszechnie cenioną frakcją wyrzutową lewej komory.
Nagrodę stopnia II Zespół w składzie: ppłk. dr n. med. Radosław Tworus, mgr Joanna Daciuk-Dubrawska, mgr Monika Filarowska, mgr Katarzyna Janczewska, mgr Anna Wasiak z Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego
Zespół opracował i wdrożył do realizacji innowacyjny w skali kraju systemu opieki psychotraumatycznej nad chorymi po urazach wielonarządowych oraz ich rodzinami działający w ramach Centrum Urazowego Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.
Za osiągnięcia dydaktyczne
Nagrodę stopnia II Zespół w składzie: prof. dr. hab. n. med. Andrzej Dąbrowski, dr hab. n. med. Elżbieta Kramarz profesor nadzwyczajny z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych
Za zaangażowanie zespołu w działalność dydaktyczną dotyczącą poszerzania wiadomości teoretycznych i praktycznych pielęgniarek i lekarzy (praktyków i specjalizujących się w dziedzinie kardiologii) pracujących w WIM i innych ośrodkach akademickich w kraju.
Za nowatorskie osiągnięcia organizacyjne, które spowodowały istotna poprawę warunków pracy dydaktycznej, wyników kształcenia i poziomu prac naukowo-badawczych
Nagroda stopnia I Zespół pod kierownictwem ppłk. mgr. inż. Piotra Murawskiego w składzie: mgr Katarzyna Pleskacz, mgr Agnieszka Opłocka, mgr inż. Adam Kłos, Piotr Papis, Rafał Główka, mjr mgr inż. Krzysztof Gontarski, mgr Andrzej Wycech z Wydziału Teleinformatyki.
Za opracowanie projektu i wdrożenie „Środowiska Analiz Medycznych” jako narzędzia wsparcia przygotowania prac naukowych” w WIM.
Nagrody zostały wręczone podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2012/2013.