Dr Piotr Dąbrowiecki z WIM z Nagrodą św. Kamila
Wyróżnienie oraz nagrodę Św. Kamila dla „pracowników służby zdrowia z pasją realizujących swoją misję dla dobra chorych” otrzymał dr n. med. Piotr Dąbrowiecki z Poradni Specjalistycznej WIM. Uroczystość odbyła się z okazji, przypadającego 11 lutego 2015 r., Światowego Dnia Chorego. Nagrodę wręczyli wicemarszałek Sejmu RP Elżbieta Radziszewska i arcybiskup Henryk Hoser, w obecności m.in. premier Ewy Kopacz oraz ministra zdrowia Bartosza Arłukowicza.
Kapituła przyznająca nagrodę napisała w uzasadnieniu: „W uznaniu zasług za prowadzoną z żołnierską konsekwencją walkę o każdy oddech chorych. Za zaangażowanie w działalność edukacyjną sprawiającą, że nowy dzień przynosi pacjentom poczucie spełnienia pomimo ograniczeń wynikających z choroby. W dowód wdzięczności za szlachetną postawę lekarza.”
Gratulując wyróżnionym Premier stwierdziła: „W katalogu świadczeń medycznych nie ma czegoś takiego jak empatia, współczucie, bliskość i chęć niesienia pomocy. Tego rodzaju cechy tkwią w szczególnych ludziach - potrzeba pomocy tym, którzy cierpią”.
Przypomniała także św. Jana Pawła II, który jako papież ustanowił Światowy Dzień Chorego. „Oddaję szczególny hołd tym, którzy potrafią bezinteresownie pomagać ludziom w cierpieniu” – podkreśliła Ewa Kopacz. W trakcie uroczystości nagrodę główną odebrał prof. Janusz Skalski, Polskie Towarzystwo Stomijne POL-ILKO oraz dziennikarz PAP Zbigniew Wojtasiński.
Nagroda św. Kamila - patrona chorych i pracowników służby zdrowia - została ustanowiona w 2007 r. z inicjatywy Ojców Kamilianów i Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej. Ideą wyróżnienia - jak deklarują organizatorzy - jest promowanie osób i instytucji, które w szczególny sposób przyczyniły się do „budowania kultury miłosierdzia, akceptacji i solidarności z osobami chorymi i ich rodzinami”. Nagrody są wręczane corocznie z okazji Światowego Dnia Chorego.
Dr Piotr Dąbrowiecki edukacją chorych przewlekle zajmuje się od wielu lat. W WIM od 2010 r. prowadzi Centrum Edukacji w Chorobach Przewlekłych. W ciągu 4 lat ze szkoleń skorzystało ponad 900 osób. Na co dzień prowadzi poradnię Domowego Leczenia Tlenem dla najciężej chorych pacjentów z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W pracy naukowej zajmuje się wpływem zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy człowieka.
Źródło: Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej