Nagroda za podręcznik „Otorynolaryngologia kliniczna”
Płk prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz otrzymał nagrodę zespołową dydaktyczną pierwszego stopnia Rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za redakcję podręcznika „Otolaryngologia Kliniczna”. Jest to dwutomowy, nowoczesny podręcznik zalecany dla lekarzy specjalizujących się w otolaryngologii, audiologii i foniatrii oraz dla lekarzy specjalistów w tych dziedzinach.
Płk prof. dr hab. n. med. Dariusz Jurkiewicz jest kierownikiem Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej WIM.
Z przedmowy:
„Otorynolaryngologia kliniczna” to nowa, ważna, bardzo oczekiwana publikacja medyczna. Jej autorami jest kilkudziesięciu specjalistów z różnych ośrodków medycznych w Polsce.
Tom 1 składa się z 17 rozdziałów obejmujących zagadnienia ogólne z zakresu otorynolaryngologii: badania kliniczne, badania czynnościowe, zastosowanie badań radiologicznych, neuronawigację, mikrobiologię i antybiotykoterapię, farmakologię, specyfikę znieczulenia i leczenia bólu, chemioterapię, immunoterapię i terapie celowane, radioterapię, endoskopię, zastosowanie lasera, endokrynologię, wady rozwojowe, genetykę, postępowanie z chorym w okresie okołooperacyjnym, podstawy chirurgii oraz podstawy planowania badań naukowych.
Ten obszerny materiał został przedstawiony w sposób przejrzysty i czytelny, ułatwiający przyswajanie zawartej w nim wiedzy. Niezaprzeczalną wartością tego tomu Otorynolaryngologii klinicznej jest również bogata oprawa ilustracyjna.
W tomie 2 podręcznika zostały przedstawione szczegółowe problemy kliniczne. W 18 rozdziałach obszernie opisano zagadnienia z zakresu otologii (choroby nerwu twarzowego, ucha zewnętrznego i wewnętrznego, zapalenia ucha środkowego, guzy ucha, kości skroniowej i kąta mostowo-móżdżkowego, zawroty głowy i zaburzenia równowagi oraz implantologia). Omówiono także choroby ogólnoustrojowe, alergiczne, nosa i zatok przynosowych, części nosowej gardła, gruczołów ślinowych, jamy ustnej, gardła, krtani, zaburzenia połykania, patologie oczodołu, guzy szyi, zaburzenia głosu i mowy, zaburzenia oddychania podczas snu, urazy i krwawienia, wybrane odmienności anatomiczne i fizjologiczne w otorynolaryngologii dziecięcej, zmiany w narządach laryngologicznych spowodowane starzeniem się organizmu oraz rehabilitację.
Podobnie jak w pierwszym tomie, treść podręcznika została ujęta w taki sposób, aby jak najbardziej ułatwić czytelnikowi przyswajanie zawartej w nim wiedzy. Jest to możliwe dzięki przejrzystej strukturze rozdziałów i bogatej oprawie ilustracyjnej, która jest dodatkowym atutem drugiego tomu „Otorynolaryngologii klinicznej”.