Laureaci Nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego 2018
Po raz dziesiąty zostały przyznane Nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną za rok akademicki 2017/2018. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się 4 października podczas tegorocznej Inauguracji Roku Akademickiego.
Kategoria: oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe
Nagroda Indywidualna I stopnia dr n. med. Michał Janik z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii za autorstwo trzech prac definiujących profil bezpieczeństwa operacji rewizyjnych w chirurgii bariatrycznej oraz operacji pierwotnych w grupie osób w wieku zaawansowanym, opublikowanych w najbardziej prestiżowych czasopismach chirurgicznych, w tym pracy wybranej przez Internatioal Federation for the Surgery of Obesity and Metabolic Disorders (IFSO) jako jedno z 20 najważniejszych doniesień w chirurgii bariatrycznej w 2017 roku.
Nagroda Indywidualna II stopnia płk dr hab. n. med. Grzegorz Zieliński z Kliniki Neurochirurgii za cykl publikacji prezentujących zdobycze unikalnej w skali kraju diagnostyki i stanowiących podsumowanie metod leczenia chorób przysadki mózgowej i podwzgórza u chorych poddanych terapii w ośrodku referencyjnym ds. wskazanych schorzeń.
Nagroda Indywidualna III stopnia ppłk dr hab. n. med. Marek Saracyn z Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej za oryginalne osiągnięcie dotyczące oceny ryzyka wystąpienia migotania przedsionków u chorych ze schyłkową niewydolnością nerek w polskiej populacji, które zaprezentowano w literaturze światowej po raz pierwszy w renomowanym czasopiśmie z grupy Nature.
Nagroda Zespołowa I stopnia - zespół z Kliniki Okulistyki w składzie: płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas, dr hab. n. med. Joanna Wierzbowska, dr n. med. Anna Byszewska, lek. Katarzyna Petz za cykl publikacji w czasopismach o zasięgu ogólnoświatowym, opisujących doświadczenia kliniczne zespołu z Kliniki Okulistyki WIM w zakresie kanaloplastyki, doceniony przez ekspertów National Institute for Health and Care Excellence (NICE) sporządzających wytyczne uznane przez środowisko międzynarodowe.
Nagroda Zespołowa III stopnia - zespół z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii w składzie: dr n. med. Piotr Kowalewski, dr n. med. Michał Janik, lek. Maciej Walędziak za pracę, która jest pierwszym na świecie opublikowanym badaniem wpływu problemu uzależnienia od papierosów na skuteczność efektów chirurgii bariatrycznej w długoletniej obserwacji. Istotność zgłoszonej publikacji została doceniona przez redakcję Surgery for Obesity and Related Diseases.
Kategoria: osiągnięcia dydaktyczne
Nagroda Indywidualna III stopnia prof. dr hab. n. med. Jerzy Kruszewski z Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii Wewnętrznych za redakcję naukową monografii „Analiza przypadków klinicznych w alergologii: leczenie farmakologiczne w praktyce polskich lekarzy”, pierwszego opracowania poświęconego kazuistyce alergologicznej wydanego przez PZWL.
Nagroda Zespołowa III stopnia - zespół w składzie: lek. Anna Adamska-Wełnicka, prof. dr hab. n. med. Stanisław Niemczyk z Kliniki Chorób Wewnętrznych, Nefrologii i Dializoterapii WIM, dr n. med. Marcin Wełnicki i prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego za monografię „Obrzęki i duszność. Przewodnienie u pacjenta kardionefrologicznego”, poradnik przeznaczony dla szerokiej grupy lekarzy praktyków m.in. specjalizujących się w zakresie chorób wewnętrznych, nefrologii i kardiologii.
Kategoria: osiągnięcia organizacyjne
Nagroda Zespołowa III stopnia - zespół z Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej w składzie: dr hab. n. med. Agnieszka Woźniak-Kosek, mgr Jolanta Dymus, mgr Katarzyna Mackiewicz, mgr Urszula Pyźlak-Serwatka, Przemysław Tadych za opracowanie i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań organizacyjnych w całym laboratorium, co pozwoliło na lepsze zarządzanie obszarami pracy analitycznej, stanowiącej m.in. narzędzie wsparcia prowadzenia projektów badawczych w Wojskowym Instytucie Medycznym.
Oprac. Dorota Połeć, Aleksandra Karolak