Nowy Przewodniczący Komisji Medycyny Morskiej i Tropikalnej PAN
płk dr hab. n. med. Krzysztof Korzeniewski, profesor nadzwyczajny z Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej został powołany na Przewodniczącego Komisji Medycyny Morskiej i Tropikalnej Oddziału PAN w Gdańsku na kadencję 2015-2018.
Kierownik Zakładu Epidemiologii i Medycyny Tropikalnej Wojskowego Instytutu Medycznego Krzysztof Korzeniewski jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie medycyny tropikalnej, epidemiologii oraz dermatologii i wenerologii. Sprawuje opiekę dydaktyczną nad Kołem Naukowym Medycyny Podróży MONSUN, zrzeszającym studentów II-VI roku Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. W grudniu 2013 r. zostal wyznaczony na stanowisko Special Advisor of the Chairman of the Scientific Council in the International Committee of Military Medicine na 4-letnią kadencję.
Od wielu lat zajmuje się problematyką zagrożeń środowiskowych oraz problemów zdrowotnych występujących w odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych, którym to zagadnieniom poświęcił rozprawę doktorską i habilitacyjną. Rejony jego działalności zawodowej to kraje Bliskiego Wschodu, Azji Centralnej i Afryki Subsaharyjskiej. Uczestnik misji pokojowych ONZ na Bliskim Wschodzie w latach 1999-2000 i 2001-2002, gdzie pracował jako medical i humanitarian officer. W 2004 roku był lekarzem Polskiego Szpitala Polowego w Iraku, w ramach misji stabilizacyjnej Iraqi Freedom. W 2005 roku pełnił obowiązki oficera medycznego misji stabilizacyjnej Enduring Freedom w Afganistanie, jako lekarz Polskiego Kontyngentu Wojskowego oraz specjalista dermatolog w U.S. Army General Hospital. W 2009 roku był lekarzem Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Czadzie, a w latach 2010-2014 pełnił obowiązki służbowe na stanowisku konsultanta Dowódcy Polskich Sił Zadaniowych ds. epidemiologii w Afganistanie. Autor książek o Libanie, Syrii, Iraku, Afganistanie, w których przedstawił zarówno zagadnienia związane z sytuacją geopolityczną, historią, kulturą, religią, jak i wskazówki praktyczne, w tym informacje o zagrożeniach zdrowotnych występujących w ww. krajach. Autor licznych artykułów do czasopism medycznych w kraju i zagranicą na temat sytuacji epidemiologicznej poszczególnych regionów świata, występowaniu chorób infekcyjnych i inwazyjnych, profilaktyce zdrowotnej w różnych strefach klimatycznych, problemach zdrowotnych uczestników operacji wojskowych w Azji i w Afryce.
Źródło: www.medycynatropikalna.pl