Polonia Minor dla prof. Cezarego Szczylika
W podzięce za wkład w rozwój medycyny, zaangażowanie w działania na rzecz ratowania ludzkiego życia oraz pracę na rzecz Małopolski i jej mieszkańców, Zarząd Województwa Małopolskiego przyznał prof. Cezaremu Szczylikowi, kierownikowi Kliniki Onkologii WIM, medal „Polonia Minor”. Uroczystość odbyła się 21 listopada w Nowym Sączu.
Podczas wręczania odznaczenia członek zarządu Leszek Zegzda zaznaczył: - To prawdziwy zaszczyt i przyjemność dla mnie i dla pana Stanisława Pasonia, radnego województwa, że możemy w imieniu władz województwa wręczyć „Polonia Minor”, za wszystko co pan robi nie tylko dla Małopolan, ale w ogóle dla ludzi, by mogli żyć dłużej. Dziękujemy za Pana dobroć, która przejawia się w codziennej pracy.
Uroczystość została połączona z rozmową na temat książki „Rak po polsku”. To wywiad-rzeka przeprowadzony przez Katarzynę Kubisiowską z małżeństwem: Justyną Pronobis-Szczylik, współtwórczynią Warszawskiego Ośrodka Psychoterapii i Psychiatrii oraz prof. Cezarym Szczylikiem. Publikacja stanowi niezwykły zbiór opowieści i refleksji osób, które na co dzień zajmują się pomocą i wsparciem dla chorych na raka i ich rodzin.
Prof. Cezary Szczylik jest wybitnym specjalistą z zakresu onkologii, hematologii i chorób wewnętrznych. W 1984 r. razem z profesorem Wiesławem Jędrzejczakiem dokonał pierwszego w Polsce, zakończonego powodzeniem, przeszczepu szpiku kostnego. W 1993 r. został kierownikiem Kliniki Onkologii w szpitalu przy Szaserów, którą kieruje do dziś. Jest członkiem m.in. Komisji Biologii Nowotworów PAN, Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, Polskiego Towarzystwa Hematologii i Transfuzjologii. Jest założycielem oraz prezydentem Fundacji Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej, współtwórcą Studium Medycyny Molekularnej. W jego dorobku znajduje się ponad 150 prac naukowych, w tym także w „Science” oraz „Journal of Experimental Medicine”.
Źródło: własne / www.starosadeckie.info