Nowe możliwości leczenia udaru mózgu - zalecenia ekspertów
W sierpniowym wydaniu STROKE, uznanego czasopisma powiązanego z American Heart Association and American Stroke Association ukazały się zalecenia ekspertów dotyczących wewnątrznaczyniowego leczenia udaru mózgu obejmującego dystalne odcinki tętnic mózgowych: „Thrombectomy for distal, medium vessel oclussions. A consensus statement on present knowledge and promissing directions.” W ich przygotowanie aktywnie zaangażowany był ppłk dr n. med. Piotr Piasecki, kierujący zespołem Pracowni Radiologii Zabiegowej WIM.
Jest to następny krok w wewnątrznaczyniowym leczeniu udaru mózgu, dający realną szansę na skuteczne leczenie kolejnej grupie chorych.
Jak dowiodły duże, wieloośrodkowe, randomizowane badania, trombektomia mechaniczna jest skuteczną i bezpieczną opcją terapeutyczną u chorych z udarem spowodowanym zamknięciem dużych tętnic mózgowych. Leczenie to zmniejsza istotnie śmiertelność i często pozwala chorym na powrót do normalnego funkcjonowania.
Dużym wyzwaniem jest jednak rozpoznanie i skuteczne leczenie udaru mózgu u chorych, u których skrzeplina lub materiał zatorowy ulokowały się w dystalnych, bardzo wrażliwych na uszkodzenie odcinkach tętnic mózgowych. Zamknięcie swobodnego przepływu krwi dotyczy w tych przypadkach małego, ale funkcjonalnie istotnego obszaru mózgu. Wymagana jest w tej sytuacji duża ostrożność i umiejętne zbilansowanie możliwych korzyści płynących z leczenia, z potencjalnymi, wikłającymi przebieg udaru powikłaniami.
Dlatego zaleca się, aby leczenia udaru w dystalnych odcinkach tętnic mózgowych prowadzone było w wyspecjalizowanych ośrodkach, posiadających nie tylko odpowiednie możliwości sprzętowe ale i doświadczone zasoby kadrowe. Znalezienie się w międzynarodowym gronie uznanych specjalistów przygotowującym powyższe zalecenia jest dowodem, że lekarze i personel Wojskowego Instytutu Medycznego są nie tylko biernymi obserwatorami dziejącego się na naszych oczach postępu w leczeniu udaru mózgu, ale także jego aktywnymi uczestnikami - podkreśla ppłk dr n. med. Piotr Piasecki.
Zobacz artykuł w sierpniowym STROKE