Nominacja profesorska dla naukowca z WIM
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, wręczył akty nominacyjne nauczycielom akademickim oraz pracownikom nauki i sztuki. Uroczystość odbyła się we wtorek 29 wrzesnia 2020 r. w Pałacu Prezydenckim. Wśród nominowanych naukowców jest profesor nauk medycznych i nauk o zdrowiu Grzegorz Zieliński z Wojskowego Instytutu Medycznego, profesor instytutu z Kliniki Neurochirurgii, członek Rady Naukowej WIM.
Wręczenie odbyło się na wniosek Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. Postanowienie w tej sprawie Prezydent RP podpisał 6 lutego 2020 r. nr 115.1.2020 (M.P. 2020 poz.304).
płk prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Grzegorz Zieliński, profesor instytutu z Kliniki Neurochirurgii jest lekarzem specjalistą w dziedzinie neurochirurgii, w trakcie specjalizacji z neuropatologii. Związany z Instytucją od 1996 roku po ukończeniu studiów na II Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał w 2000 r. na podstawie rozprawy doktorskiej „Skuteczność leczenia gruczolaków przysadki mózgowej przebiegających z objawami akromegalii", a doktora habilitowanego w 2009 r. za osiągnięcie „Wyniki leczenia operacyjnego gruczolaków kortykotropowych przysadki przebiegających z objawami choroby Cushinga ze szczególnym uwzględnieniem zespołu Nelsona. Studium klinicznena". Jego główne zainteresowania naukowe dotyczą patogenezy guzów przysadki mózgowej i ich leczenia, biologii nowotworów mózgu, leczenia guzów podstawy czaszki i malformacji naczyniowych ośrodkowego układu nerwowego, chorób kręgosłupa ze szczególnym uwzględnieniem zespołu Chiari.
Dorobek naukowy Profesora obejmuje 259 prac i doniesień zjazdowych o łącznej wartości wskaźnika Impact Factor 107.260 i punktacji ministerialnej 1 983. Jego prace były cytowane ponad 417 razy i indeks h=8. Jest autorem rozdziałów w podręcznikach z dziedziny endokrynologii zamieszczonych w podręczniku endokrynologii w ramach Wielkiej Interny oraz w podręczniku Endokrynologii Klinicznej wydanym pod auspicjami Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego. Rozdziały dotyczą diagnostyki i leczenia operacyjnego guzów przysadki mózgowej i chorób układu podwzgórzowo-przysadkowego. Opracował i wdrożył w Wojskowym Instytucie Medycznym procedurę cewnikowania zatok skalistych dolnych w diagnostyce chorych z objawami hiperkortyzolemii ACTH-zależnej.
Aktywność naukowa Profesora została wielokrotnie uhonorowana Nagrodami: I stopnia przez Rektora Wojskowej Akademii Medycznej za najlepszą pracę doktorską w roku akademickim 2000/2001, zespołową III stopnia za współautorstwo publikacji dotyczących roli kinazy mTOR w transformacji nowotworowej przez Rektora Warszawskiego Uniewersytetu Medycznego w roku akademickim 2013/2014, dwukrotnie przez Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego za oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe: zespołową III stopnia - za cykl prac poruszających zagadnienia diagnostyki i leczenia guzów układu podwzgórzowo-przysadkowego w roku akademickim 2014/2015 oraz nagrodą indywidualną II stopnia cykl publikacji prezentujących zdobycze unikalnej w skali kraju diagnostyki i stanowiących podsumowanie metod leczenia chorób przysadki mózgowej i podwzgórza u chorych poddanych terapii w ośrodku referencyjnym ds. wskazanych schorzeń.
Oprac. Dorota Połeć, Pion Nauki