Nowa nominacja profesorska dla naukowca z WIM
Miło nam poinformować, że w dniu 28 września 2020 roku Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej podpisał akt nominacji profesorskiej dla Pani dr hab. n. med. Renaty Duchnowskiej, kierownika Kliniki Onkologii WIM, specjalisty w dziedzinie radioterapii onkologicznej i onkologii klinicznej, konsultanta Wojskowej Służby Zdrowia w dziedzinie onkologii, laureatki wielu nagród m.in. Nagrody Wydziału Nauk Medycznych PAN w 2016 r. Serdecznie gratulujemy!
Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 września 2020 r. nr 115.11.2020 w sprawie nadania tytułu profesora (M. P. z 2020 r. poz. 996).
prof. dr hab. n. med. i n.o zdr., prof. WIM. Renata Duchnowska, specjalista onkologii klinicznej i naukowiec.
Kierownik Kliniki Onkologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie. Absolwentka Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku oraz studiów podyplomowych z zakresu zarządzania innowacją w sektorze zdrowia w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Z Wojskowym Instytutem Medycznym związana jest od 1 października 2000 roku.
Głównym przedmiotem jej zainteresowań klinicznych i naukowych jest biologia i klinika raka piersi, a w szczególności molekularne i kliniczne czynniki ryzyka rozwoju przerzutów do mózgu. Od kilku lat koordynuje prace nad tymi zagadnieniami w ramach Polskiej Grupy do Badań nad nad Biologią i Klinika Przerzutów do Mózgu przy Grupie Onkologicznej Europy Środkowo-Wschodniej (CEEOG, Central and East European Oncology Group). Uczestniczy w pracach wielodyscyplinarnego zespołu zajmującego się leczeniem nowotworów piersi.
Jest członkiem US Brain Metastasis in Breast Cancer working group oraz towarzystw naukowych w kraju i za granicą: Polskiego Towarzystwa Onkologicznego i American Society of Clinical Oncology (ASCO), autorką licznych doniesień naukowych publikowanych w Polsce i za granicą. Jej dorobek naukowy obejmuje ponad 138 prac i doniesień zjazdowych o łącznej wartości wskaźnika Impact Factor 141.817 i punktacji ministerialnej 1 378. Otrzymała wiele nagród i wyróżnień związanych z działalnością naukową, w tym między innymi, Merit Award ASCO w 2008 roku oraz Polskiej Akademii Nauk w 2016 roku. Jest członkiem utworzonej przez krajowego konsultanta do spraw onkologii klinicznej Doradczej Grupy Ekspertów zajmującej się klinicznymi zastosowaniami biologii molekularnej.
Oprac Dorota Połeć, Pion Nauki