Od stycznia 2011 kanaloplastyka jest wykonywana w klinice okulistyki
Kanaloplastyka jest jedną z najnowszych operacji stosowanych w leczeniu operacyjnym jaskry. Pierwsze badania nad tą metodą rozpoczęła przed 11 laty firma iScience. Obecnie kanaloplastykę wykonuje się w nielicznych ośrodkach na świecie i łącznie przeprowadzono około 10 tyśięcy tego typu operacji (Canaloplasty.com). Doświadczenie kliniczne obejmuje 6 letni okres obserwacji. Pierwsze w Polsce operacje przeprowadzono w Klinice Okulistyki WIM na przełomie 2009 i 2010 roku.
Od stycznia 2011 jest to metoda regularnie przeprowadzana w naszej klinice w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Kanaloplastyka pozwala uprościć opiekę pooperacyjną, zmniejszając liczbę koniecznych wizyt po zabiegu. Opieka pooperacyjna zbliżona jest do schematu stosowanego u pacjentów po operacji zaćmy. Najważniejszą jednak jej zletą jest brak pęcherzyka filtracynego, który czesto bywa przyczyną nieprzyjemnych dolegliwości pooperacyjnych, a nawet w przypadku zmian zwyrodnieniowych może powodować wtórne stany zapalne pęcherzyka i wnętrza gałki ocznej.
Mechanizm działania kanaloplastyki polega na odtworzeniu naturalnego odpływu cieczy wodnistej z oka poprzez wprowadzenie do kanału Schlemm nici prolenowej i napięciu jego ścian jak pokazano w animacji. Operacja ma więc mechanizm oparty na patofizjologi jaskry i dlatego zyskuje sobie coraz więcej zwolenników zarówno wśród pacjentów jak i lekarzy specjalizujących się w chirurgii jaskry.
Tekst: płk dr hab. n. med. Marek Rękas, prof. nadzw.