Radioembolizacja
Radioembolizacja jest nową, szybko rozwijającą się metodą zabiegową, wspomagającą paliatywne leczenie chorych z nowotworami wątroby, oferującą istotne wydłużenie czasu przeżycia.Polega ona na bezpośrednim podaniu do tętnic wątrobowych, zaopatrujących guza radioaktywnego materiału (Itr-90) umieszczonego na mikrogranulkach rezynowych, w celu jego zniszczenia.
Zabieg ten wykonywany jest u chorych z rakiem pierwotnym wątroby (rak wątrobowokomórkowy) lub wtórnym (najczęściej przerzuty raka jelita grubego) i może być zastosowany u wybranych chorych zdyskwalifikowanych z leczenia chirurgicznego.
Pierwszy w Polsce zabieg radioembolizacji został wykonany w Pracowni Radiologii Zabiegowej WIM w czerwcu 2009 roku.
Procedura z zastosowaniem technologii SIR-Spheres jest skomplikowana i wieloetapowa, wymaga ścisłej współpracy lekarzy kilku specjalności. Zastosowanie w niej materiału embolizacyjnego emitującego promieniowanie beta znacząco podnosi jej efektywność, a sam zabieg jest bezpieczny dla chorego oraz jego otoczenia.
Ze względu na dobre efekty radioembolizacji udokumentowane coraz liczniejszymi badaniami naukowymi, w Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace nad zakwalifikowaniem tej procedury do katalogu świadczeń gwarantowanych, co pozwoliłoby na szersze jej kliniczne zastosowanie, a chory nie musiałby starać się o indywidualną zgodę NFZ jak ma to miejsce obecnie.
więcej na ten temat...Co roku blisko 4 tys. Polaków dowiaduje się, że choruje na raka wątroby. Lekarze znają nową metodę walki z tym nowotworem.
źródło: http://www.medonet.pl