Publikacja w Lancecie z udziałem naukowca z WIM
W październikowym numerze Lancet Diabetes & Endocrinology, najwyżej punktowanym czasopiśmie endokrynologicznym na świecie, ukazały się wyniki dużego wieloośrodkowego badania nad pazyreotydem LAR – nowym lekiem stosowanym w leczeniu trudnych, nieoperacyjnych postaci choroby Cushinga. Współautorem tych badań i jedynym przedstawicielem polskich endokrynologów jest dr hab. n. med. Przemysław Witek z Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej WIM.
- Choroba Cushinga jest bardzo ciężką chorobą powodowaną przez guz przysadki prowadzący do wzrostu wydzielania kortyzolu i licznych powikłań: nadciśnienia tętniczego, cukrzycy wtórnej, otyłości, zaburzeń krzepnięcia, ciężkich infekcji i depresji. Nieleczona lub nieskutecznie leczona choroba Cushinga charakteryzuje się 50-cio procentową śmiertelnością w okresie 5 lat – podkreśla dr hab. Przemysław Witek.
Leczeniem z wyboru jest zabieg neurochirurgiczny, ale prowadzi on do remisji u około 70 proc. chorych, a dodatkowo choroba Cushinga może mieć charakter nawrotowy. - Stąd konieczne jest skuteczne leczenie farmakologiczne, które oddziaływałoby bezpośrednio na guz przysadki i prowadziło do poprawy klinicznej u pacjentów nie wyleczonych operacyjnie lub z nawrotem choroby – dodaje płk dr hab. n. med. Grzegorz Zieliński, profesor nadzw. z Kliniki Neurochirurgii WIM, operujący najwięcej pacjentów z chorobą Cushinga w Polsce.
Niewielki, inwazyjny guz kortykotropowy przysadki prowadzący do objawów choroby Cushinga. Ze względu na naciekanie otoczenia guz nie może być radykalnie usunięty. W takim przypadku, po nie doszczętnej operacji można zastosować leczenie pazyreotydem LAR.
Dotychczas stosowane formy leku trzeba było podawać w klasycznych iniekcjach podskórnych dwa razy dziennie, często przez lata. - Obecna formuła leku może być podawana co 4 tygodnie. To ogromna poprawa jakości życia chorych – dodaje dr hab. Przemysław Witek.
Olbrzymi, inwazyjny guz przysadki wydzielający ACTH. Stan po dwukrotnej operacji usunięcia fragmentów guza. Wobec nieskuteczności leczenia operacyjnego można zastosować pazyreotyd LAR.
- Pismo Lancet jest jednym z najbardziej poczytnych naukowych pism medycznych na świecie i każda publikacja Polaka, nawet jako współautora badań, jest ogromnym wyróżnieniem – mówi gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, Dyrektor WIM. Jak podkreśla gen. Gielerak, dr hab. Przemysław Witek jest wybitnym specjalistą w zakresie choroby Cushinga oraz jednym z liderów zespołu zajmującego się pacjentami z tą choroba w WIM. - Dzięki temu zespołowi jesteśmy w stanie zaoferować Pacjentom kompleksowe leczenie: od rozpoznania choroby, przez leczenie operacyjne i farmakologiczne, po opiekę długoterminową – wymienia gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak.
W prawidłowo wyglądającej przysadce znajduje się niewidoczny gruczolak kortykotropowy (najprawdopodobniej mniejszy niż 2-3 mm), który prowadzi do ciężkiej hiperkortyzolemii. Wobec braku wizualizacji guza szanse operacyjnego wyleczenia nie są duże, leczenie farmakologiczne może jednak okazać się skuteczne.
Wyniki badań to też owoc bardzo dobrej współpracy Kliniki Endokrynologii i Terapii Izotopowej z Kliniką Neurochirurgii WIM, która doprowadziła to powstania modelu kompleksowej opieki nad Pacjentami z tą trudną i wyniszczającą chorobą. - Podziękowania należą się także współpracownikom z obu Klinik: mjr. lek. Waldemarowi Kapuście, lek. Andrzejowi Stykowi, dr n. med. Andrzejowi Jaroszukowi i ppłk dr n. med. Krzysztofowi Giejdzie, którzy na różnych etapach brali udział w tym przedsięwzięciu – podkreśla dr hab. Przemysław Witek.
Link do artykułu w Lancet Diabetes & Endocrinology w wersji Open Access