Sukces naukowców Kliniki Kardiologii WIM
Praca naukowców z Pracowni Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM została zaprezentowana w sesji ustnej na prestiżowej corocznej konferencji Europejskiej Asocjacji Zaburzeń Rytmu Serca (European Heart Rhythm Association, EHRA, będącej częścią Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, ESC) odbywającej się w Barcelonie w dniach 18-20 marca 2018 roku.
Pracę pt. „Comparison of Operator-guided and Automatic Algorithm-guided Atrial Fibrillation Ablation – Randomized trial" zaprezentował dr hab. n. med. Marek Kiliszek w imieniu grupy autorów [Marek Kiliszek, Krystian Krzyżanowski, Robert Wierzbowski, Aleksandra Winkler, Magdalena Smalc-Stasiak, Zbigniew Orski, Andrzej Skrobowski]. Naukowcy z WIM pokazali, że podczas ablacji z powodu migotania przedsionków zastosowanie nowoczesnego algorytmu oznaczania punktów ablacyjnych nie jest lepsze od tradycyjnej metody ręcznego oznaczania punktów ablacyjnych.
Kolejnym wyróżnieniem tej prezentacji było uwzględnienie publikacji z WIM na ostatniej sesji tzw. highlights, prezentującej najważniejsze wydarzenia bieżącej konferencji. W wykładzie zatytułowanym „Atrial fibrillation ablation” prof .L.Mont z Barcelony podkreślił, że prace takie jak przygotowana przez zespół dr Kiliszka są ważne, bo weryfikują prawdziwą wartość nowych technologii, które czasem przyjmujemy bezkrytycznie.
Dr hab. n. med Kiliszek podkreśla, że obecnie znane są już kolejne generacje algorytmów pokazujących precyzyjnie gdzie wykonano aplikację i jaki mógł być jej zasięg. Z dotychczasowych danych wynika, że najnowsze algorytmy są lepsze niż dotychczas stosowane i pozwalają na osiągnięcie skuteczności ablacji bliskiej 90% w napadowym migotaniu przedsionków, choć na razie nie ma dużo publikacji na ten temat. Pracownia Elektrofizjologii Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM stosuje te najnowsze algorytmy od prawie roku i wydaje się, że skuteczność zabiegów jest lepsza, niewielu pacjentów ma nawroty migotania przedsionków, niewielu wymaga ponownych zabiegów ablacji. Bardzo duże doświadczenie pracowni pozwala na prowadzenie licznych szkoleń dla lekarzy z innych pracowni elektrofizjologii w kraju i za granicą, w trakcie których lekarze obserwują zabiegi ablacji bezpośrednio na sali zabiegowej.
Czekamy na pełną publikację z prezentacji na konferencji, a także na podsumowanie skuteczności zabiegów z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii.