Laureaci Nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego 2020
Po raz dwunasty zostały przyznane Nagrody Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego za działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną w roku akademickim 2019/2020. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się w środę, 30 września podczas tegorocznej inauguracji nowego roku akademickiego. Wyróżnienia odebrało 15 pracowników instytutu, którzy w tym roku wygrali konkurs.
Kategoria: oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe
Nagroda Indywidualna I stopnia dr n. med. Maciej Walędziak z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii – za autorstwo cyklu oryginalnych prac na temat małoinwazyjnego leczenia chirurgicznego pacjentów w świetle wyzwań związanych z sytuacją epidemiologiczną, opublikowanych w prestiżowych czasopismach chirurgicznych o zasięgu światowym, cytowanych przez innych autorów.
Nagroda Indywidualna II stopnia dr n. med. Beata Uziębło-Życzkowska z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych – za cykl trzech publikacji prezentujących unikalne wyniki badań ze względu na zastosowanie nowych metod echokardiograficznych pozwalających zdiagnozować subkliniczną, niedostępną dla klasycznej echokardiografii dysfunkcję serca w wielu różnych schorzeniach niekoniecznie dotyczących bezpośrednio serca.
Nagroda Indywidualna III stopnia dr n. med. Joanna Socha z Zakładu Radioterapii – za oryginalne osiągnięcie naukowe, które doprowadziło do zmiany rekomendacji NCCN (National Comprehensive Cancer Network) w zakresie leczenia raka odbytnicy tj. stosowania krótkiej radioterapii 5x5 Gy zamiast długiej 5-tygodniowej radio-chemioterapii co dowiodła dr Socha na podstawie przeprowadzonej meta-analizy. Wyniki badań opublikowane zostały w najważniejszych czasopismach w zakresie radioterapii onkologicznej.
Kategoria: wyróżnione rozprawy doktorskie
Nagroda Indywidualna III stopnia dr n. med. Agata Galas z Kliniki z Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych – za cykl monotematycznych prac naukowych stanowiący podstawę uzyskania stopnia doktora, pt.: „Ocena przydatności kardiografii impedancyjnej w rozpoznaniu i leczeniu chorych z zaostrzeniem niewydolności serca”, który uzyskał wyróżniające recenzje w przewodzie doktorskim oraz został opublikowany w wysoko punktowanych czasopismach naukowych.
Kategoria: osiągnięcia dydaktyczne
Nagroda Indywidualna II stopnia dr hab. n. med. Joanna Wierzbowska z Kliniki Okulistyki – za autorstwo monografii naukowej „Kompendium nowoczesnych metod korekcji wad wzroku”, wydanej przez PZWL. Autorka poruszając temat skuteczności i bezpieczeństwa laserowej chirurgii refrakcyjnej, omawia również problem starczowzroczności i nowe metody jej korekcji. Monografia jest pozycją cenną i pomocną w codziennej praktyce lekarza okulisty, nie tylko zajmującego się chirurgią refrakcyjną.
Kategoria: osiągnięcia organizacyjne
Nagroda Indywidualna II stopnia dr n. med. Andrzej Kwiatkowski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirurgii – za uzyskanie akredytacji, tytułu eksperta w I Edycji LapCo- Poland wzorcowego programu szkoleniowego w ramach małoinwazyjnej chirurgii kolorektalnej, które pozwoliło na szkolenie innych lekarzy w Polsce a WIM stać się wiodącym ośrodkiem dydaktycznym w tej dziedzinie.
Kategoria: osiągnięcia dydaktyczne:
Nagroda III stopnia - Zespół z Wydziału Wsparcia i Zarządzania Projektami i Pionu Nauki w składzie: mgr Danuta Augustynowicz, mgr Aleksandra Karolak, mgr Halina Rudnicka, mgr Małgorzata Łukaszuk, mgr Dorota Połeć – za monografię pt.: „Lekarz Wojskowy. Stulecie Służby Ojczyźnie", wydanej z okazji setnej rocznicy ukazania się 1 numeru czasopisma „Lekarz Wojskowy", jednego z najstarszych polskich czasopism medycznych, które ukazują się do dnia dzisiejszego. Zespół autorski od wielu lat zaangażowany w ideę upowszechniania wiedzy o historii czasopisma opracował unikalną monografię na podstawie analizy poszczególnych roczników „Lekarza Wojskowego” z lat 1920-2018 oraz wykorzystał literaturę prasoznawczą, oraz publikacje z historii medycyny i rozwoju specjalności medycznych.
Kategoria: osiągnięcia dydaktyczne:
Nagroda Zespołowa III stopnia - Zespół z Kliniki Pediatrii, Nefrologii i Alergologii Dziecięcej w składzie: dr hab. n. med. Bolesław Kalicki, dr hab. n. med. Katarzyna Jobs, dr n. med. Agata Wawrzyniak, dr n. med. Agnieszka Lipińska-Opałka – za opracowanie i przeprowadzenie innowacyjnego programu szkolenia dla VI roku studentów medycyny oraz jego dostosowanie do warunków szkolenia w czasie epidemii COVID-19 docenionego przez studentów oraz Władze Dziekańskie Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Oprac. Dorota Połeć, Główny Specjalista, Biuro Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych
Fot. Tomasz Zaborowski