Profesor Witold Rużyłło laureatem nagrody im. Szpitala Ujazdowskiego
Profesor Witold Rużyłło, wybitny uczony, wizjoner rozwoju kardiologii i twórca polskiej kardiologii interwencyjnej, pionier nowoczesnych metod kardiologii interwencyjnej w naszym kraju został Laureatem Nagrody Pro Publico Bono, ustanowionej przez Dyrektora WIM i Prezesa Stowarzyszenia d. Szpitala Ujazdowskiego dla upamiętnienia pierwszej i największej w odrodzonej Polsce wojskowej placówki medycznej jaką był Szpital Ujazdowski, którego tradycje przejął WIM.
prof. dr hab. n. med. Witold Rużyłło - absolwent Akademii Medycznej w Warszawie, wybitny kardiolog, pionier kardiologii interwencyjnej, zwłaszcza w zakresie leczenia choroby niedokrwiennej serca oraz wad serca.. Przeprowadzał pierwsze w Polsce zabiegi inwazyjne, takie jak koronografia, angioplastyka tętnic wieńcowych, a także przezskórne wszczepienie zastawki płucnej. Pan Profesor jest niezwykle cenionym uczonym, autorem ok. 600 prac naukowych oraz kilkunastu książek. Współpracował z wieloma renomowanymi ośrodkami zagranicznymi. Od lat zaangażowany w działalność dydaktyczną jest wzorem dla kilku pokoleń polskich kardiologów. W latach 1999-2001 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego oraz był członkiem zarządu Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. W 2004 został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, od 2007 do 2011 wchodził w skład prezydium PAN. Od 2015 r. pełni funkcję dziekana Wydziału Nauk Medycznych PAN i członka prezydium PAN. Profesor Rużyłło jest laureatem wielu nagród, w tym środowisk pozamedycznych, np. „Orderu Usmiechu", ponieważ dzięki swoim wizjonerski działaniom przyczynił się również do postępu leczenia wad wrodzonych u dzieci.
Nagroda im. Szpitala Uzjazdowskiego przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w działalności społecznej i zaangażowanie na rzecz drugiego człowieka. Dedykowana jest osobom, których pasje sięgają poza medycynę, którzy swój czas poświęcają potrzebującym lub też łączą medycynę z innymi dziedzinami nauki i sztuki „pro publico bono”. Co warto podkreślić, nagroda ta nie jest orderem do przypięcia, nie jest kolejną nagrodą, ale jest uhonorowaniem i zobowiązaniem do pomocy bliźniemu, tak jak robili to przez wieki lekarze Szpitala Ujazdowskiego.
Laureatowi nagrodę wręczyli, podczas Inauguracji Roku Akademickiego 2021/2022, dyrektor WIM gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.
Nagroda jest makietą odwzorowującą Szpital Ujazdowski w latach 1793-1944.
Fot. WIM