Kolejny naukowiec z naszego Instytutu z tytułem profesora
Z przyjemnością informujemy, że postanowieniem Prezydenta RP z dnia 14 grudnia 2021 roku Pan dr hab. n. med. Andrzej Chciałowski, kierownik - profesor instytutu w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM otrzymał tytuł profesora nauk medycznych i nauk o zdrowiu w dyscyplinie nauki medyczne. Serdecznie gratulujemy! To trzecia w tym roku osoba z naszego Instytutu, która dołączyła do grona profesorów.
prof. dr hab. n. med. i n. o zdr. Andrzej Chciałowski jest naukowcem, specjalistą chorób wewnętrznych, chorób płuc i alergologii, na co dzień pełni funkcję kierownika w Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii.
Pan Profesor przez 10 lat zajmował się organizacją życia naukowego Instytutu jako Zastępca Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego ds. Naukowych. Zainteresowania naukowe od początku pracy zawodowej dotyczyły szerokiego kręgu zagadnień: patologii układu oddechowego, miejscowego zapalenia dolnych dróg oddechowych z wykorzystaniem metod endoskopowych, diagnostyki i leczenia nowotworów płuc, wpływu zanieczyszczeń powietrza na układ oddechowy oraz sercowo – naczyniowy, pneumonologii interwencyjnej. Wyniki tych badań zamieszczone zostały w licznych publikacjach krajowych oraz zagranicznych, monografiach, a także zaprezentowane zostały w formie referatów i posterów na wielu konferencjach i sympozjach naukowych. Był pomysłodawcą innowacyjnej metody doguzowej aplikacji TNF-ɑ z wykorzystaniem bronchofiberoskopu w przypadku całkowitej niedrozności oskrzela jako leczenia paliatywnego z powodu zaawansowanego procesu nowotworowego.
Profesor Chciałowski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi (1981). W roku 1992 obronił pracę doktorską pt. „Ocena makroskopowa i immunochemiczna stanu zapalnego dolnych dróg oddechowych przy wykorzystaniu techniki bronchofibroskopowej”. 9 lat później, 19 grudnia 2001 roku, uchwałą Rady Naukowej Centralnego Szpitala Klinicznego z Polikliniką Wojskowej Akademii Medycznej w Warszawie na podstawie oceny ogólnej dorobku naukowego i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej pt.„Udział wybranych cytokin prozapalnych i cząsteczek adhezyjnych limfocytów T oraz granulocytów obojętnochłonnych w przewlekłych obturacyjnych chorobach dróg oddechowych” otrzymał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie medycyny.
Pogłębiając swoje zainteresowania zarządzania nauką uzyskał dyplom ukończenia studiów podyplomowych „Zarządzanie innowacją w sektorze zdrowia” w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Uczestniczy aktywnie w pracach Rady Głównej Instytutów Badawczych, w której od 2019 roku jest członkiem X kadencji. Od 2004 r. jest członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej Centrum Egzaminów Medycznych w dziedzinie chorób wewnętrznych, chorób płuc oraz alergologii. Jest także członkiem Rady Naukowej Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie. W strukturze Instytutu jest członkiem Rady Naukowej oraz Komisji Bioetycznej (od 2008).
W latach 2014‑2018 był członkiem Rady Naukowo-Przemysłowej przy Sekretarzu Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, która wspierała proces opiniowania spraw z zakresu działalności naukowo-badawczej i rozwojowej dotyczącej sprzętu wojskowego i usług na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Wcześniej (2011‑2014) był także członkiem Zespołu Naukowo-Przemysłowego Rady Uzbrojenia, opiniował wnioski o tematyce medyczno-technicznej dotyczące sytuacji kryzysowych w konkursach na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa. W latach 2016 - 2020 roku był konsultantem Wojskowej Służby Zdrowia w dziedzinie chorób płuc i alergologii.
Od wielu lat jest wykładowcą na kursach organizowanych przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego zwłaszcza w zakresie alergologii, pneumonologii i procedur bronchofiberoskopowych. Jest członkiem Europejskiego Towarzystwa Oddechowego oraz Towarzystwa Chorób Płuc, w którym sprawuje funkcję członka Głównej Komisji Rewizyjnej. Należy do kolegów redakcyjnych wielu cenionych czasopism naukowych.
Profesor Chciałowski zajmuje się również kształceniem młodej kadry. Jest promotorem 6 zakończonych przewodów doktorskich. Był recenzentem 8 rozpraw doktorskich i jednego postępowania habilitacyjnego. Był kierownikiem specjalizacji aż 29 lekarzy. Ponadto jest opiekunem Studenckiego Koła Naukowego ALERGEN przy Klinice Chorób Infekcyjnych i Alergologii, do którego należą studenci Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Najnowsza monografia pod redakcją Pana Profesora Andrzeja Chciałowskiego pt. „COVID-19 i jego powikłania - przypadki kliniczne" wydawnictwa PZWL przedstawia doświadczenia zespołów WIM oraz kilku innych krajowych ośrodków zajmujących się leczeniem chorych na COVID-19, żywiąc nadzieję, że wzbogaci ona wiedzę przede wszystkim lekarzy, którzy obecnie angażują się w walkę z pandemią lub będą się angażować w przyszłości.
Oprac Dorota Połeć, Pion Nauki