Certyfikat jakości szkolenia EBU dla Kliniki Urologii WIM
Przyznanie certyfikatu European Board of Urology jest ukoronowaniem wysiłków całej kliniki w celu podniesienia jakości prowadzonej działalności naukowo-dydaktycznej i wdrożenia nowoczesnych standardów kształcenia lekarzy specjalizujących się w dziedzinie urologii. Jest to historyczny moment dla nas i stanowi dużą wartość dodaną w procesie budowania marki - podkreśla Kierownik Kliniki ppłk dr n. med. Tomasz Syryło.
Europejska Rada Urologii (EBU), jako międzynarodowy komitet zajmujący się nadzorem nad kształceniem oraz jednocześnie główny ośrodek egzaminacyjny z urologii, zaliczył naszą klinikę do szacownego grona akademickich ośrodków europejskich (w tym 6 polskich), w których program kształcenia z urologii jest zgodny ze standardami europejskimi i cechuje go najwyższa ranga.
Po dwuletnim okresie od momentu złożenia wniosku, pozytywnym zaopiniowaniu wewnętrznym, sporządzeniu szczegółowych planów przebiegu szkolenia specjalizacyjnego odbyła się wizytacja przedstawicieli EBU. 28 października 2021 roku klinikę odwiedzili audytorzy: dr Mia Madsen (Dania) i prof. Arunas Zelvys (Litwa). Opiekę nad nimi objęli dr Marcin Radko i dr Ryszard Skiba, którzy również byli koordynatorami całego procesu akredytacji. Nasz dzień pracy nie różnił się niczym od pozostałych, poza tym, że w rozmowach z gośćmi używaliśmy języka angielskiego. Wizyta była bardzo dokładnie zaplanowana wg harmonogramu. Audytowi zostały wszystkie pracownie kliniki, bloki operacyjne, odprawa i obchód lekarski. Kluczowym momentem wizyty przedstawicieli EBU była indywidualna rozmowa wizytatorów z rezydentami. Podczas konwersacji pytano m.in. o realizację programu specjalizacyjnego, atmosferę i relacje w zespole, opiekę lekarzy kierowników specjalizacji, dostęp do czasopism i biblioteki, pełnione dyżury oraz plany na przyszłość. Szczególnie istotne były możliwości samodzielnego wykonywania zabiegów, wsparcie w sytuacjach trudnych dla rezydentów ze strony doświadczonych kolegów oraz realizacja programu specjalizacji.
Ocena ośrodka polegała na przyznaniu punktacji w następujących kategoriach: program edukacyjny, nadzór specjalistów, realizacja celów szkoleniowych, klimat edukacyjny ośrodka oraz szkolenie kliniczne i kursy doskonalące. Po analizie zgromadzonego materiału wnioski zostały przekazane do Residency Review Committee, który w tajnym głosowaniu pozytywnie zaopiniował nasz wojskowy ośrodek. Jednocześnie Komitet Edukacji wykazał niespójności w programie specjalizacji i zarekomendował dla rezydentów zwiększenie liczby szkoleń i aktywności naukowej, krok po kroku zdobywanie umiejętności chirurgicznych oraz coroczne uczestnictwo w egzaminach In-Service.
EBU Certified Residency Training Programme in Urology