Naukowiec z WIM wśród autorów badań nad sztuczną inteligencją
Scientific Reports wydawane przez Nature Publishing Group - po raz pierwszy opublikował wyniki prowadzonych w Polsce badań nad sztuczną inteligencją medyczną zrealizowanych przez multidyscyplinarny zespół naukowców z giełdowej spółki MILTON ESSEX SA oraz Politechniki Warszawskiej i Wojskowego Instytutu Medycznego w ramach programu IRFAN-Allergoscope™. Wśród autorów publikacji jest prof. dr hab. n. med. Karina Jahnz-Różyk.
Rzecznik prasowy Spółki MILTON ESSEX SA będącej liderem współfinansującym ten program badawczy, stanowiący część szerzej zakrojonego projektu dotyczącego wykorzystania Sztucznej Inteligencji do celów zautomatyzowanego przetwarzania obrazowych danych medycznych poinformował, że po raz pierwszy w historii tego prestiżowego periodyku naukowego, rezultaty badań w tak niezwykle konkurencyjnej dziedzinie znalazły uznanie w oczach międzynarodowych recenzentów i zostały dostrzeżone jako wyniki na światowym poziomie. Na podkreślenie zasługuje fakt, że badania zostały zainicjowane i były kierowane przez polską prywatną firmę we współpracy z renomowanymi ośrodkami akademickimi.
Sztuczna Inteligencja jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów badań i tym większy jest sukces polskiego multidyscyplinarnego zespołu naukowców złożonego z inżynierów kierowanych przez prof. Roberta Nowaka z Instytutu Informatyki Politechniki Warszawskiej oraz ze specjalistów od multispektralnego obrazowania medycznego i lekarzy kierowanych przez prof. Jacka Stępnia z Milton Essex SA i prof. Karinę Jahnz-Różyk z Wojskowego Instytutu Medycznego.
Wyniki opublikowane w Scientific Reports dotyczą nowatorskiego rozwiązania do multispektralnego obrazowania medycznego z wykorzystaniem widma w dalekiej poczerwieni (LWIR). Rozwiązanie to stanowi prawdziwy przełom w zautomatyzowanej cyfrowej analizie patologii tkanki skórnej, umożliwiając wykrywanie subminimalnych zmian o średnicy poniżej 0,3 mm, co pozwala na precyzyjną identyfikację nowego typuczynnościowych markerów skórnej reakcji alergicznej (HARM – Hyperthermic Allergic Reaction Markers).
W zakończonych badaniach klinicznych IRFAN (InfraRed Imaging of Field of Allergic Reaction MESX/ISC/09/18) przeprowadzonych w Klinice Chorób Wewnętrznych, Pneumonologii, Alergologii i Iimmunologii Klinicznej Wojskowego Instytutu Medycznego zgromadzono bazę ponad 1500 obrazów skórnych odczynów alergicznych pozwalających na skuteczną walidację systemu Sztucznej Inteligencji SkinLogic™. Opracowany nowatorski model medycznej Sztucznej Inteligencji SkinLogic™ wykorzystujący sprzężone algorytmy uczenia głębokiego i hybrydowy model z kluczowym modułem w postaci konwolucyjnej sieci neuronowej osiągnął spektakularne wyniki wykrywania odczynów alergicznych w porównaniu ze złotym standardem klinicznym – uzyskując wskaźnik AUC (0.98) i AP (0.97) – które są przyjętymi miarami jakości testów medycznych. Jakość działania naszej Sztucznej inteligencji wyznaczona przez te wskaźniki plasuje ją w pierwszej lidze światowej.
Link do artykułu Thermography based skin allergic reaction recognition by convolutional neural networks w Scientific Reports w wersji Open Access
Żródło: Notatka prasowa Milton Essex SA