Profesor Paweł Krzesiński w Komitecie Nauk Klinicznych PAN
Pan płk dr hab. n. med. Paweł Krzesiński, prof. WIM w wyniku wyborów przeprowadzonych przez Członków Komitetu Nauk Klinicznych Polskiej Akademii Nauk został powołany na członka specjalistę na kadencję 2020-2023. Profesor Krzesiński na co dzień pełni funkcję kierownika Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych oraz konsultanta Wojskowej Służby Zdrowia w dziedzinie kardiologii.
płk dr hab. n. med. Paweł Krzesiński – naukowiec, lekarz specjalista chorób wewnętrznych i kardiologii, konsultant Wojskowej Służby Zdrowia w dziedzinie kardiologii.
Z Wojskowym Instytutem Medycznym związany jest od 1 października 2005 roku, zajmując kolejno stanowiska: stażysta, wolontariat, asystent, st. asystent, asystent naukowy, adiunkt oraz profesor instytutu w Klinice Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. Od 2017 roku pełni funkcję kierownika Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych. Studia medyczne ukończył jako prymus, w 2012 roku uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie chorób wewnętrznych, a w 2017 roku - kardiologii. W 2010 roku otrzymał stopień doktora nauk medycznych, w 2016 roku - doktora habilitowanego. Jest autorem ponad 272 publikacji, rozdziałów w książkach i wystąpień zjazdowych, w tym 69 z IF i 155 z punktacją MEiN o łącznej wartości IF:184.487 i punktacji MEiN: 5371.500. W swoim dorobku ma także 94 opublikowane streszczenia konferencyjne, w tym 62 krajowe i 32 zagraniczne. Pod względem parametrycznym liczba cytowań wszystkich dotychczasowych Jego publikacji ogółem w bazie Web of Science™ Core Collection of Science: wynosi 894 a indeks Hirscha: 13. Za pracę naukową uhonorowany został licznymi nagrodami m.in.: został nagrodzony białą bronią przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz nagrodą uznaniową przyznaną przez Okręgową Izbę lekarską w Łodzi; czterokrotnie nagrodami przez Dyrektora WIM, Złotym Progiem za wkład w rozwój WIM.
Działalność naukowa pułkownika profesora Pawła Krzesińskiego wiąże się ściśle z codzienną praktyką kliniczną i dotyczy zastosowania nieinwazyjnych metod w diagnostyce i optymalizacji leczenia chorych kardiologicznych. Wieloletnie badania płk. dr. hab. n. med. Pawła Krzesińskiego dotyczą między innymi patomechanizmów nadciśnienia tętniczego i niewydolności serca, w tym zastosowania w ich ocenie nowoczesnych metod diagnostycznych, takich jak kardiografia impedancyjna, tonometria aplanacyjna, ergospirometria, analiza zmienności rytmu serca. W swoich badaniach stara się wykorzystać aspekty poznawcze w celu opracowania nowych metod leczenia. Sukcesywnie rozwija również swoją aktywność badawczą w zakresie telemedycyny. Uczestniczył w kilku inicjatywach badawczo-rozwojowych w zakresie teleelektrokardiologii oraz kierował strategicznym projektem naukowym AMULET finansowanym ze środków NCBiR, w którym opracowano innowacyjny model opieki nad chorymi z niewydolności serca z wykorzystaniem wyżej wymienionych doświadczeń w zakresie oceny hemodynamicznej i telemedycyny. Projekt zaowocował szeregiem publikacji w renomowanych czasopismach naukowych i ma wysoki potencjał wdrożenia do codziennej praktyki. Na działalność dydaktyczną płk. dr. hab. n. med. Pawła Krzesińskiego składają się wykłady i seminaria na konferencjach krajowych i międzynarodowych (w tym Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, International Society for Holter and Noninvasive Electrocardiology). Był również wykładowcą na Studiach Doktoranckich WIM, posiedzeniach Ośrodka Chorób Serca i Naczyń, posiedzeniach wewnętrznych Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego. W latach 2010-2018 był wykładowcą na kursach Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.
płk dr. hab. n. med. Paweł Krzesiński jest Przewodniczącym Komisji Informatyki i Telemedycyny oraz Infrastruktury Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Rady Naukowej WIM, od 2015 r. Komisji Własności Intelektualnej Wojskowego Instytutu Medycznego. Jest również członkiem towarzystw naukowych: Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, sekcji młodych polskich kardiologów o znaczącym dorobku naukowym, Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, Towarzystwa Internistów Polskich Jest również współpomysłodawcą i członkiem Komitetu Naukowego Interdyscyplinarnej Konferencji Środowisk Medycznych „Patient-Oriented Medical Care” (od pierwszej edycji w 2015 r). Należy podkreślić istotny wkład pułkownika Pawła Krzesińskiego w utworzenie i rozwój Oddziału Rehabilitacji Kardiologicznej Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM, w którym w ciągu 2 lat wprowadzono do codziennej praktyki najnowocześniejsze metody rehabilitacji, z naciskiem na jej interdyscyplinarność i wykorzystanie innowacyjnych technologii (stosuje się tu m.in. złożone metody oceny wydolności fizycznej oraz telerehabilitację hybrydową). Od 2017 roku, po wyznaczeniu do pełnienia obowiązków kierownika Kliniki Kardiologii i Chorób Wewnętrznych WIM, realizował wraz z Zespołem nową strategię rozwoju Kliniki, osiągając zwiększenie efektywności jej funkcjonowania oraz wielokierunkowy rozwój, w tym w zakresie nowoczesnych metod leczenia małoinwazyjnego.
Oprac. Dorota Połeć, Pion Nauki