Profesor Dariusz Jurkiewicz - Przewodniczącym ZG PTORL ChGiSz
W trakcie 50. Zjazdu Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi we Wrocławiu delegaci z całej Polski w trakcie Walnego Zebrania Delegatów w dniu 18 maja 2022 roku wybrali nowe władze Towarzystwa. Przewodniczącym Zarządu Głównego został Kierownik Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej z Klinicznym Oddziałem Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej WIM - Pan Profesor Dariusz Jurkiewicz.
Profesor Dariusz Jurkiewicz od 2012 roku jest członkiem honorowym Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Pierwszy raz w historii Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi (założonego w 1921 r.) przewodniczącym został lekarz wojskowy.
**********************
Dariusz Jurkiewicz jest profesorem nauk medycznych, zajmującym się w badaniach naukowych problematyką nowoczesnych metod leczenia operacyjnego chorób górnych dróg oddechowych, metod diagnostyczno-leczniczych i profilaktycznych w uszkodzeniach narządu słuchu i równowagi, oraz aktywności elektrofizjologicznej narządu przedsionkowego w diagnostyce zawrotów głowy. Jest specjalistą w zakresie otolaryngologii i alergologii. Odbył staże naukowe w renomowanych klinikach w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Belgii, Holandii i Finlandii. Jako pierwszy w Polsce wprowadził nowatorskie operacje laryngologiczne, m.in.: balonoplastykę zatok przynosowych, stenty do zatok sitowych, rekonstrukcję twarzoczaszki z zastosowaniem implantów Vista-Fix.
Od 2021 r. jest Zastępcą Przewodniczącego Komisji do spraw Produktów Leczniczych działającej przy Prezesie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Od 2002 jest konsultantem wojskowej służby zdrowia w dziedzinie otolaryngologii. W latach 2008–2011 był konsultant krajowym w tej dziedzinie. Był członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Otolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi w latach 2004-2010. Był członkiem zespołu specjalistycznego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (2017-2019). Jest opiniodawcą Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji S.A. w Warszawie. Przez trzy kadencje pełnił funkcję Przewodniczącego Rady Naukowej WIM (2008-2020). Od 2017 r. jest kierownikiem Studiów Doktoranckich WIM. Od 2008 jest redaktorem naczelnym „Otolaryngologii Polskiej”. Jest członkiem kolegiów redakcyjnych czasopism: „Otolaryngologia Polska”, „Polski Merkuriusz Lekarski” oraz kwartalnika „Lekarz Wojskowy”.
Za pracę naukową i dydaktyczną uhonorowany został licznymi nagrodami, m.in.: Nagrodą prof. Jana Miodońskiego, Nagrodą Rektora WAM I, II i III stopnia, Amicus Rhinologicum, Nagrodą Rektora WUM. Był Laureatem w Konkursie „Profesjonaliści Forbesa 2012 - Zawody Zaufania Publicznego” w kategorii lekarz. Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.
Promotor 18 rozpraw doktorskich, opiekun 2 rozpraw habilitacyjnych, kierownik specjalizacji 15 lekarzy z otolaryngologii i alergologii. Recenzent w 4 postępowaniach o nadanie tytułu profesora, w 8 postępowaniach habilitacyjnych oraz 17 rozpraw doktorskich. Autor ponad 550 publikacji w czasopismach medycznych krajowych i zagranicznych oraz 5 książek (redaktorem 1 monografii dwutomowej), 2 opracowań multimedialnych oraz 2 audycji telewizyjnych TVNMed.Brał udział czynny w kilkudziesięciu zjazdach krajowych i zagranicznych. Punktacja MNiE: 3873 i wartość Impact Factor: 37.889. Cytowania według bazy Web of Science Core Collection: 205, Index Hirscha: 8. Organizator konferencji szkoleniowych "Szkoła Otolaryngologii".
Oprac. Dorota Połeć na podstawie Biogram WIM