Kolejna kadencja konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki
Kierownik Kliniki Okulistyki WIM, płk prof. dr hab. n. med. Marek Rękas został ponownie powołany do pełnienia funkcji konsultanta krajowego w dziedzinie okulistyki. Minister Zdrowia powierzył mu tę funkcję do 2027 r. Pan Profesor jest Konsultantem krajowym w dziedzinie okulistyki nieprzerwanie od listopada 2016 roku. Ze szpitalem przy ul. Szaserów związany jest od 2002 r. Kliniką kieruje od 2011 r., a w 2014 r. otrzymał tytuł profesora nauk medycznych.
Powołanie na funkcję konsultanta krajowego.
* * *
Marek Rękas – profesor nauk medycznych, pułkownik, znany i ceniony specjalista w dziedzinie okulistyki, wybitny naukowiec, zastępca dyrektora ds. naukowych, kierownik Kliniki Okulistyki, konsultant krajowy w dziedzinie okulistyk, ekspert i lider w zakresie chirurgii, jaskry, rogówki, zaćmy oraz chirurgii rekonstrukcyjnej przedniego odcinka oka.
Dorobek naukowy Profesora Rękasa jest bogaty, a jego struktura zróżnicowana. Jest On autorem 519 publikacji. W tej liczbie znajdują się publikacje z listy filadelfijskiej (ISI Master Journal List) (67) artykuły w czasopismach (112) monografie i książki (4), rozdziały w monografiach i książkach (17), opublikowane streszczenia zjazdowe (314). Aktualny index Hirscha wynosi 12 a prace cytowane były ponad 588 razy. Jego cykl publikacji w renomowanych czasopismach międzynardowych na temat kanaloplastyki, został doceniony przez ekspertów National Institute for Health and Care Excellence (NICE) sporządzających wytyczne Ab externo canaloplasty for primary open-angle glaucoma uznane przez środowisko międzynarodowe. Opublikowane wyniki stanowią oryginalny i istotny wkład w poznanie mechanizmów związanych z patofizjologią rozwoju jaskry oraz metodami jej chirurgicznego leczenia.
Jest współautorem leczenia wysiękowej postaci zwyrodnienia plamki żółtej (AMD), które zostało docenione przez światowej klasy naukowców. Rezultaty terapii z pierwszego roku jej stosowania opublikowane zostały w „European Journal of Ophthalmology" w jednym z najbardziej prestiżowych periodyków okulistycznych na świecie. Wraz z zespołem brał udział jako jedyny ośrodek w Polsce w badaniach klinicznych na temat mikroinwazyjnej chirurgii jaskry z użyciem najnowocześniejszych stentów wewnątrzgałkowych, których efektem było wprowadzenie przez U.S. Food and Drug Administration (FDA) implantów Hydrus i XEN. Jest współautorem technologii: Model wewnątrzgałkowego implantu soczewki oka ludzkiego zapewniającego widzenie z dużą głębią ostrości, Encyklopedia Profilaktyki –narzędzie publikacyjno-analityczne, którego celem jest dostarczenie pacjentom i lekarzom specjalistycznej wiedzy z zakresu prowadzonych w Polsce programów profilaktycznych.
Profesor Marek Rękas jako pierwszy w naszym kraju wprowadzał wiele nowatorskich rozwiązań dotyczących chirurgii oka, jest autorem kilku innowacyjnych metod i technik operacyjnych, m.in. mikroinwazyjnych zabiegów przeciwjaskrowych, kanaloplastyki, spopularyzował też stosowanie specjalnych soczewek wewnątrzgałkowych. Wdrożył do lecznictwa szpitalnego metody chirurgicznej grupy B31: duże rekonstrukcje na aparacie ochronnym oka w postaci procedury Narodowego Funduszu Zdrowia. Wprowadził program lekowy w leczeniu zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem oraz zmiany organizacyjne leczenia zaćmy, co spowodowało istotne skrócenie czasu oczekiwania na operacje zaćmy w całym kraju. W Klinice Okulistyki był inicjatorem powstania banku tkanek oka oraz wprowadził przeszczepy rogówki do codziennej praktyki.
W 2019 roku został wyróżniony przez „Polskę Zbrojną” za ratowanie żołnierzom wzroku, nagrodzony Buzdtganem za wykraczające poza obowiązki służbowe zaangażowanie w pomoc żołnierzom. Za wkład w rozwój Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz owocną współpracę naukową z Uniwersytetem Profesor Rękas został nagrodzony Medalem za Zasługi dla Uniwersytetu Medycznego jako wyraz uznania społeczności akademickiej. Trzykrotnie został wyróżniony Nagrodą Dyrektora WIM za oryginalne i twórcze osiągnięcia naukowe oraz wdrożeniowe. Jest laureatem nagrody specjalnej „Menedżera Zdrowia” i „Kuriera Medycznego” roku 2021.
FILM: Zobacz, jak działa Klinika Okulistyki wojskowego szpitala na Szaserów w Warszawie?
Ośrodek kierowany przez płk. prof. Marka Rękasa jest krajowym liderem w chirurgii jaskry (co roku wykonuje się tu ponad 550 zabiegów), chirurgii ciała szklistego i siatkówki (ponad 500 operacji), czy w leczeniu witrektomii. Co roku w WIM przeprowadza się też ponad 1600 operacji zaćmy.
Oprac. Dorota Połeć