Profesor Jolanta Korsak w Krajowej Radzie ds. Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa
dr hab. n. med. Jolanta Korsak, profesor instytutu, kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej 20 czerwca 2022 r. została powołana przez Ministra Zdrowia Adama Niedzielskiego do Krajowej Rady do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w kadencji 2022-2024. Rada doradza ministrowi zdrowia i przygotowuje dla niego różnego rodzaju opinie. Do jej głównych zadań należy ocena działalności publicznej służby krwi.
Rada, którą tworzy dziewięcioosobowy zespół opiniuje programy rozwoju polskiego krwiodawstwa i krwiolecznictwa, a także projekty aktów prawnych.
Kompetencje Krajowej Rady do Spraw Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: sprawdza i opiniuje medyczne zasady: pobierania krwi, oddzielania jej składników i ich wydawania; monitoruje prawodawstwo Unii Europejskiej i przygotowuje propozycje jego zmian w zakresie zasad pobierania krwi ludzkiej, oddzielania jej składników, przechowywania i obrotu; współpracuje z organizacjami międzynarodowymi, które prowadzą działalność w zakresie pobierania krwi ludzkiej, oddzielania jej składników, przechowywania i obrotu; współpracuje z organizacjami oraz stowarzyszeniami krajowymi i zagranicznymi, których celem jest rozwój krwiodawstwa i krwiolecznictwa; na wniosek ministra zdrowia opiniuje propozycje rozwiązań systemowych w zakresie organizacji i zarządzania publiczną służbą krwi.
dr hab. n. med. Jolanta Korsak, profesor instytutu, kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznejm, transfuzjolog, konsultant krajowy ds. obronności w dziedzinie tranfuzjologii, absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, 1986. Zainteresowania naukowe: ocena wskazań do zabiegów leczniczej wymiany osocza; powikłania występujące po zabiegach wymiany osocza; opracowanie i wdrożenie schematów zwiększających skuteczność wymian osocza; opracowanie wskazań dla leczniczych aferez; problematyka krwiodawstwa i zdrowia dawców krwi; zagadnienia z zakresu transfuzjologii klinicznej; problemy autotransfuzji i implikacje kliniczne; terapia krwią i preparatmi krwiopochodnymi- ustalenie schematu; powikłania poprzetoczeniowe. Ze Szpitalem na Szaserów związana od 1986 roku. Współautorka publikacji pt.: „Wytyczne w zakresie leczenia krwią i jej składnikami oraz produktami krwiopochodnymi w podmiotach leczniczych" (2012, 2014, 2020), która decyzją Konsultanta Krajowego w dziedzinie Transfuzjologii Klinicznej została wprowadzona do programu specjalizacji w dziedzinie transfuzjologii klinicznej jako podręcznik obowiązkowy.