WIM finalistą w konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje"
29 września 2022 r,. podczas uroczystej Gali Konkursu „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”, w auli Narodowego Instytutu Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji w Warszawie, Wojskowy Instytut Medyczny został finalistą w kategorii „Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług” za projekt pn. „Medyczna Karta Samokontroli COVID-19” zrealizowany przez zespół ekspertów WIM.
W konkursie „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”, organizowanym przez firmę Idea Trade przy koordynacji Koalicji Bezpieczny Szpital Przyszłości, nagradzane są osoby, organizacje pozarządowe, firmy i szpitale, które w mijającym roku szczególnie zasłużyły się dla krzewienia nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska, w którym żyjemy. Laureatów wybiera kapituła, do której należą osoby, którym bliska jest idea bezpieczeństwa, innowacyjności i nowoczesnych rozwiązań w ochronie zdrowia, w tym m.in. decydenci z kluczowych firm i organizacji, szefowie instytutów medycznych, najlepszych szpitali i ośrodków zdrowotnych.
Nagrodę w imieniu Dyrektora WIM odebrała p. Katarzyna Adamska, kierownik Biura Zastępcy Dyrektora ds. Naukowych.
O projekcie:
Zwycięski projekt „Medyczna Karta Samokontroli COVID-19” powstał jako dzieło zapaleńców, lekarzy i informatyków, którzy w obliczu nieuchronnego postanowili działać, projektując i wdrażając pierwszą aplikację dla personelu medycznego w czasie pandemii.Główną przesłanką dla Twórców rozwiązania było danie społeczności wartości, usługi, która może ratować życie.
Przedmiotowy projekt to zintegrowany system działający w oparciu o aplikację z ankietą samokontroli do analizy symptomów COVID-19 oraz nadzór zespołu epidemiologicznego, oceniający ryzyko zakażenia i podejmujący właściwą interwencją medyczną. Do analizy danych zastosowano algorytmy wspierające, podlegające stałej weryfikacji i doskonaleniu w oparciu o najnowsze badania naukowe, wytyczne postępowania, obowiązujące przepisy oraz opinie ekspertów. Zasadę działania MKS COVID-19 oparto na regularnym wypełnianiu indywidualnej ankiety zawierającej zaledwie 8 pytań dotyczących samopoczucia. System ochrony przed transmisją koronawirusa obejmuje codzienny wywiad epidemiologiczny, jego weryfikację przez konsultantów-lekarzy oraz schemat zaleceń w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów. W razie podejrzenia infekcji COVID-19 osoba jest skierowana na konsultacje z lekarzem specjalistą lub najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną. Aplikacja analizuje szeroki zakres danych, w tym potencjalnych symptomów infekcji, przy uwzględnieniu wielu zmiennych. Przyjęto dodatkowo, że wskazania algorytmu analizującego czynniki weryfikuje lekarz-specjalista, dzięki czemu wzrasta dodatkowo poziom bezpieczeństwa.
Laureaci i finaliści – „Zdrowa Przyszłość – Inspiracje”
Więcej o konkursie: Zdrowa Przyszłość - Inspiracje (szpitalprzyszlosci.pl)