Zakład Transfuzjologii Klinicznej WIM z Certyfikatem EFI
Zakład Transfuzjologii Klinicznej WIM z Certyfikatem Europejskiej Federacji Immunogenetycznej (EFI-European Federation for Immunogenetics) w zakresie badań wykonywanych w Pracowni Badań Zgodności Tkankowej. Wiedza i doświadczenie zawodowe personelu Zakładu oraz utrzymywanie najnowszych standardów znalazły potwierdzenie i uznanie u audytorów EFI. W Polsce certyfikat EFI posiadą tylko 3 jednostki, w tym Wojskowy Instytut Medyczny.
Znaleźliśmy się w elitarnym klubie 300 jednostek na świecie i 3 w Polsce posiadających certyfikat EFI – mówi Kierownik Zakładu Transfuzjologii Klinicznej WIM prof. Jolanta Korsak. Daje to nam możliwość wykonywania badań dla ośrodków zagranicznych typujących lub przeszczepiających komórki krwiotwórcze od dawców niespokrewnionych, a także mocny argument w przetargach na wykonywanie badań w Polsce.
European Federation for Immunogenetics (EFI) jest organizacją, która skupia się na badaniach immunogenetycznych, badaniach zgodności tkankowej i szeroko pojętej transplantologii. Powstała w 1985 roku i jest zarejestrowana w Europejskim Trybunale w Strasburgu. Zadaniem jej jest tworzenie standardów jakości dla laboratoriów, określenie rekomendacji dla standaryzacji sprzętu, kontroli jakości i kryteriów akredytacyjnych oraz pomoc w ich implementacji oraz stworzenie szerokiego międzynarodowego forum do dyskusji nad ciągłym poprawianiem jakości. Certyfikat EFI jest wymagany przez pozostałe organizacje zajmujące się utrzymaniem jakości w obszarze komórek krwiotwórczych i transplantacji narządów tj. JACIE, NMDP i Eurotransplant. Programy akredytacyjne obejmują standardy w zakresie badań zgodności tkankowej w przeszczepianiu narządów i komórek krwiotwórczych, przetoczeń krwi, diagnostyce i ciężkich reakcjach polekowych.
Certyfikat EFI dla Zakładu Transfuzjologii Klinicznej został przyznany w kategorii klinicznej: transplantacja komórek krwiotwórczych w zakresie diagnostyki transplantacyjnej:
• typowanie dawców komórek krwiotwórczych
• typowanie biorcy oraz potencjalnych dawców niespokrewnionych
• typowanie biorcy i potencjalnych dawców spokrewnionych
Badania są wykonywane technikami biologii molekularnej pozwalające na oznaczanie antygenów HLA klasy I i II na niskim i wysokim poziomie rozdzielczości, technikami PCR SSP (Polymerase Chain Reaction – Sequence Specific Primer) i PCR SSO (Polymerase Chain Reaction – Sequence Specific Oligonukleotyde Probe) oraz sekwencjonowaniem w technologii NGS. Określone w Certyfikacie badania wykonuje Pracownia Badań Zgodności Tkankowej Zakładu Transfuzjologii Klinicznej kierowana przez Panią dr n. med. Agnieszkę Rzeszotarską, która dba o spełnienie wymogów jakościowych, dzisiaj, już na poziomie europejskim.
Fot. Tomasz Zaborowski, WIM