Podziękowania za wieloletnią pracę naukową
Profesorowie Elżbieta Kramarz i Witold Tłustochowicz – pracownicy naukowi Wojskowego Instytutu Medycznego – Państwowego Instytutu Badawczego 1 stycznia 2023 r. odeszli ze stanowisk naukowych. Podziękowania Profesorom za wieloletnią, pełną zaangażowania pracę naukową i dydaktyczną oraz za wkład w rozwój Instytutu przekazał Dyrektor gen. broni prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak.
Dyrektor pogratulował dotychczasowych osiągnięć badawczych oraz w kształceniu lekarzy, studentów i doktorantów. Złożył życzenia zdrowia i pomyślności w dalszym życiu oraz realizacji wszystkich zaplanowanych zamierzeń.
dr hab. n. med. Elżbieta Kramarz jest specjalistą chorób wewnętrznych i kardiologii, która swoją karierę zawodową i naukową związała z Wojskowym Instytutem Medycznym. Po ukończeniu studiów na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku (obecnie Gdański Uniwersytet Medyczny), rozpoczęła pracę naukową w zespole prof. dr. hab. n. med. Andrzeja Dąbrowskiego, z którym badała zmiany elektrokardiograficzne stwierdzane podczas monitorowania elektrokardiogramu metodą Holtera. Po uzyskaniu stopnia doktora w 1998 r. brała udział w projektach własnych finansowanych przez Komitet Badań Naukowych (a następnie MNISW), których była głównym wykonawcą: 4 P05B 012 12 „Wartość kliniczna pomiarów dyspersji odstępu QT w ektopowych pobudzeniach komorowych”; 4 P05B 146 18 „Nowa metoda pomiaru dyspersji odstępu QT”; 3 P05B 109 24 „Znaczenie kliniczne bloku zatokowo-przedsionkowego typu Wenckebacha”. Wyniki badań powstałe podczas realizacji projektów zostały opublikowane w monografii habilitacyjnej pt. „Kliniczne znaczenie bloku zatokowo-przedsionkowego drugiego stopnia typu Wenckebacha” w 2008 r.
Jest autorką licznych prac oryginalnych opublikowanych w wiodących czasopismach kardiologicznych (Circulation, European Heart Journal, Europace, Journal of Hypertension, Kardiologia Polska). Trzy prace otrzymały nagrody przyznane przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne za najlepszą pracę: dwie opublikowane w American Journal Cardiology otrzymały nagrodę I stopnia za najlepszą pracę oryginalną w roku 1998, a praca oryginalna „Predictive power in increased QT dispersion in ventricular extrasystoles and in sinus beats for risk stratification after myocardial infarction” opublikowana w Circulation za najlepszą pracę naukową w 2001 roku.
Jej dorobek naukowy obejmuje 141 publikacji, w tym 61 prac pełnotekstowych o łącznej wartości Impact Factor: 40.856 oraz 80 streszczeń zjazdowych, w tym 54 zagranicznych.
Za działalność dydaktyczną dotyczącą poszerzania wiadomości teoretycznych i praktycznych pielęgniarek i lekarzy (praktyków i specjalizujących się w dziedzinie kardiologii) pracujących w WIM i innych ośrodkach akademickich w kraju została dwukrotnie nagrodzona Nagrodą Dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego zespołową II stopnia w 2011 r. i w 2012 r. Przez wiele kadencji była członkiem Rady Naukowej oraz Komisji Bioetycznej Wojskowego Instytutu Medycznego.
Na stanowisku naukowym pracowała od 1989 do 2022 roku.
prof. dr hab. n. med. Witold Tłustochowicz jest specjalistą chorób wewnętrznych i reumatologii. Ukończył studia na Wydziale Lekarskim Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi w roku 1975. Karierę zawodową i naukową związał z Wojskowym Instytutem Medycznym. Od 1998 roku jest kierownikiem Kliniki Chorób Wewnętrznych i Reumatologii. Przedmiotem zainteresowań jest leczenie skojarzone reumatoidalnego zapalenia stawów, nowe metody leczenia osteoporozy.
Pracę doktorską obronił w 1979 r. pt.: “Przydatność niektórych wskaźników klinicznych i laboratoryjnych w ocenie aktywności reumatoidalnego zapalenia stawów”, pracę habilitacyjną pt.: ”Powikłania sercowe i ich znacznie kliniczne u chorych na reumatoidalne zapalenie stawów” obronił w 1990 roku. W roku 2001 uzyskał tytuł naukowy profesora.
Ogółem opublikował ponad 424 prace o łącznym Impact Factor 94.315, redaktor 4 książek, autor 33 rozdziałów w książkach, współautor ponad 300 doniesień kongresowych. Wypromował 18 doktorantów. Wykształcił 13 lekarzy w zakresie chorób wewnętrznych, 22 w reumatologii. Recenzował 21 prac doktorskich i 5 habilitacyjnych.
Do 2016 roku pełnił obowiązki Konsultanta Krajowego ds. reumatologii. W latach 2008-2011 był prezesem Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego, wcześniej (2004-2008) - wiceprezesem, w latach 2000-2004.członkiem Zarządu. Jako ekspert programu Zdrowa ONA prof. Witold Tłustochowicz tłumaczy aspekty medyczne związane z rozpoznawaniem i leczeniem chorób reumatycznych, takich jak: RZS, ZSSK oraz CHZS.
Przez wiele kadencji był członkiem, przewodniczącym komisji Rady Naukowej Wojskowego Instytutu Medycznego.
Na stanowisku naukowym pracował od 1986 do 2022 roku.