Zmarł gen. prof. n. med. Henryk Chmielewski
Z przykrością zawiadamiamy, że 22 marca 2018 roku w wieku 83 lat odszedł gen. prof. zw. nauk medycznych Henryk Chmielewski, były Komendant CSK WAM w Warszawie, Komendant – Rektor Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi, Kierownik Kliniki Neurologicznej WAM. Wybitny specjalista neurologii i medycyny lotniczej. Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się mszą św. 28 marca 2018r. o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Jerzego przy ulicy Jerzego 9 w Łodzi. Po mszy nastąpi odprowadzenie zmarłego na cmentarz wojskowy przy ulicy Wojska Polskiego.
Rodzinie i Bliskim składamy wyrazy głębokiego współczucia - Dyrekcja, Rada Naukowa i Pracownicy Wojskowego Instytutu Medycznego.
*************************************
Henryk Mikołaj Chmielewski urodził się 10 września 1934 roku w Myszyńcu. Do szkoły podstawowej i średniej im. Jana Długosza uczęszczał we Włocławku, a Liceum im. Bolesława Chrobrego ukończył w Gnieźnie w 1952 roku. W tym też roku rozpoczął studia medyczne na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Łodzi w ramach Fakultetu Wojskowo-Medycznego.
W 1962 roku uzyskał I stopień specjalizacji z medycyny lotniczej, a w 1963 roku – I stopień z neurologii. W październiku 1966 roku uzyskał specjalizację II stopnia z neurologii, a niespełna dwa miesiące później stopień naukowy doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy nt. „Zachowanie się esterazy cholinowej i widma elektroforetycznego białek surowicy krwi pod wpływem leczenia wodami radoczynnymi chorych z rwą kulszową”.
Za całokształt dorobku naukowego i rozprawę habilitacyjną nt. „Badania elektromiograficzne odruchu dłoniowo
– bródkowego” Rada Wydziału Lekarskiego WAM nadała Mu w 1974 roku stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie neurologii.
W styczniu 1973 roku powołany został do pełnienia obowiązków kierownika Kliniki Neurologicznej WAM, a od 1974 wyznaczony na to stanowisko.
W latach 1974 – 1977 powołany został na zastępcę kierownika Instytutu Narządów Zmysłów WAM. Od 1977 do 1985 roku był prodziekanem ds. nauki Wydziału Lekarskiego WAM. W roku 1982 za całokształt działalności naukowej Rada Państwa nadała płk doc. dr n. med. Henrykowi Chmielewskiemu tytuł profesora nadzwyczajnego nauk medycznych. W latach 1985 – 1987 został powołany na stanowisko Prorektora ds. Szkolenia i ds. Klinicznych WAM.
W latach 1987-1991 był Komendantem Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie.
W dniu 7 lutego1991 roku objął stanowisko Komendanta – Rektora Wojskowej Akademii Medycznej w Łodzi. W 1990 roku z rąk Prezydenta RP Lecha Wałęsy otrzymał nominację na stopień profesora zwyczajnego, a w listopadzie 1991 roku został mianowany generałem brygady.
Generał profesor Henryk Chmielewski wraz z rektorem Uniwersytetu Łódzkiego profesorem Michałem Seweryńskim doprowadzili do integracji uczelni łódzkich, organizując wspólne inauguracje roku akademickiego z przejściem po ulicach Łodzi orszaku z Senatami uczelni. Tego typu inicjatywa spotkała się z dużym aplauzem społeczeństwa Łodzi.
Wykształcił kilka pokoleń lekarzy oraz pracowników nauki. Był promotorem wielu zakończonych przewodów doktorskich i opiekunem przewodów habilitacyjnych. Recenzował w postępowaniach o nadanie tytułu profesora, rozprawach habilitacyjnych, przewodach doktorskich. Prof. H. Chmielewski był autorem kilku rozdziałów książek naukowo-popularnych.
Za całokształt swojej działalności gen. prof. zw. dr hab. med. Henryk Chmielewski był wielokrotnie wyróżniany m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2003), Komandorskim Krzyżem Orderu Odrodzenia Polski (1997), Oficerskim Krzyżem OOP (1986), Kawalerskim Krzyżem OOP (1981), Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym i Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, Złotym i Srebrnym Medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, Medalem Edukacji Narodowej, Zasłużony Lekarz, Kryształowe Serce – odznaczenie PCK, Złota, Srebrna Odznaka PCK, Order Uśmiechu (1997), nadawany przez dzieci, Order im. Jordana, Odznaczenie Watykańskie „Pro Ecclesia et Pontifice”.
W dniu 6 stycznia 1998 roku gen. prof. Henryk Chmielewski ze względu na wiek przekazał obowiązki Komendanta – Rektora pułkownikowi Janowi Chojnackiemu. W dniu 27 stycznia 1998 roku rozliczył się z wojskiem, przechodząc w stan spoczynku. Po przejściu do „cywila” Rektor Wojskowej Akademii Medycznej zatrudnił prof. zw. dr hab. med. Henryka Chmielewskiego na etacie profesora zwyczajnego z powierzeniem Mu obowiązków kierownika Kliniki. Po powstaniu Uniwersytetu Medycznego w Łodzi – Rektor UM w Łodzi – prof. dr hab. Andrzej Lewiński powołał Go do pracy jako kierownika Kliniki. Został zatrudniony jako profesor zwyczajny przy Katedrze Neurologii gdzie pracował do końca.